Mělo to smysl ?!

1. února 2015 v 8:00 | Zoey |  Recenze knih
Název: Mělo to smysl ?! || The Priority list
Autor: David Menasche
Série: /
Díl v sérii: /
Nakladatelství: Fortuna Libri || 2013
Počet stran: 204
Anotace: Učitelovo poslední putování za základními životními lekcemi.
David Menasche se naplno věnoval práci středoškolského profesora angličtiny. Při výkladu navazoval se svými studenty jedinečné pouto - dodával jim optimismus při řešení osobních problémů a poskytoval cenné rady do života. Jednoho dne mu však diagnostikovali rakovinu mozku. Po šestiletém boji s nemocí skoro přišel o zrak, vzpomínky, pohyblivost a - co vnímal jako nejtragičtější - schopnost učit. Rozhodl se, že přeruší léčbu a třídu si udělá ze života. Rakovina ho obrala o minulost a celkem určitě mu vezme i budoucnost, ale nechtěl dovolit, aby mu ukradla i přítomnost. Na facebooku zveřejnil odvážný plán inspirovaný Kerouacovým románem Na cestě: vydat se na cestu napříč Amerikou v naději, že na vlastní oči uvidí, jak se daří jeho bývalým studentům. Ovlivnil nějak jejich životy? Do osmačtyřiceti hodin se mu ozvali studenti z více než padesáti míst a nabídli mu podporu a střechu nad hlavou. David cestoval třináct tisíc kilometrů a navštívil stovky studentů. Při své neohrožené pouti zjistil, že co od života chceme a potřebujeme snad všichni, je rodinné zázemí, tedy pocit bezpečí, ale i nezávislost, láska, dobrodružství. Mimoděk nás přiměl, abychom se zamysleli nad vlastním seznamem priorit.
Odvážný a inspirativní příběh o učitelském poslání a síle postavit se osudu.


David Menasche

Vyrůstal jako pankáč s vášní pro skejtování a láskou k literatuře, který neměl v životě žádný cíl. Dával si záležet na tom, aby nikdy neřekl, že do učení spadl, ale že se k němu "pozvedl". Patnáct let učil angličtinu na magnetové střední škole Coral Reef Senior High School v Miami. V roce 2006 mu byl diagnostikován nádor na mozku. V roce 2012 mu ovšem ještě byl udělen jeho regionem titul Učitel roku. Žil v New Orleans a bohužel zemřel v listopadu roku 2014.

Člověk nemůže ovlivnit karty, které mu osud rozdá, jen to, jak s nimi bude hrát.
Děj

Kniha vypráví o Davidových začátcích v učení, dostáváme se i přes jeho mládí, vzpomínky a jak se vlastně k učení dostal. Seznámíme se s jeho rodinou, přítelkyní Paulou, a hlavně s jeho studenty, o kterých vypráví celou knihu. Ta je vlastně takovým krátkým sestřihem vzpomínek na to, co prožil ve školství, jak pomohl různým lidem a jak se čím dál více vypracovával ve vyučování. Postupně chápete, proč byl tak oblíbený. Učitelé jako on by měli existovat všude.
V polovině knihy napíše o tom, jak mu byla diagnostikována rakovina mozku. Na následujících stranách pak popisuje všechny útrapy, jak se musel vzdát učení, ale svých studentů ne- podnikne cestu napříč Amerikou, aby zjistil jestli jeho ojedinělý způsob vyučování- nemusíte znát jen Shakespeara- důležité je poznat sám sebe- měl nějaký smysl.
A opravdu, mělo to nakonec smysl?

Chtěl jsem, abys poznal, co je to opravdová statečnost, aby sis nemyslel, že statečnost znamená člověka s puškou v ruce. Statečnost začíná tehdy, když víš, že jsi poraženej, ještě než se do něčeho dáš, a přesto se do toho dáš a odvedeš to až do konce, ať se děje co se děje.

Postavy

Myslím, že tady jde hlavně o jednoho člověka- o Davida. Je to (byl..) neuvěřitelně vtipný, zajímavý a skvělý člověk. Popisuje každou životní situaci velmi originálně, píše v knize o své rodině, o své rakovině, o svém boji a také o tom, jak si uvědomil, že život je opravdu najednou příliš krátký. Není to člověk bez chyb- udělal jich hodně, ale uvědomil si je. Když jsem zpracovávala v recenzi část o autorovi, v knize bylo napsáno na přebalu Žije v New Orleans. Pro jistotu jsem ještě trochu "googlila" a bohužel jsem zjistila, že zemřel na podzim minulý rok, bylo mu ovšem 41 a to je na to, že měl rakovinu mozku, úctyhodný věk. Je to ale hrozně zvláštní pocit, protože když jsem knihu četla, netušila jsem že už nežije.
V knize jsou také vloženy dopisy a vzkazy od Davidovo studentů. O tom, jak jim změnil životy. Je to moc hezké, a knížku to úžasně osvěží.

A žiju.
To jen tak na okraj.
Můj názor

Je docela těžké napsat nějaký "názor". Kniha pro mě byla trochu zmatená- přeci jen, nemá to nějakou konkrétní dějovou linku. Jde tu o to, že autor se nám snaží říct, abychom si vážili života. Zároveň také vypráví o tom svém. Dojalo mě jak na jeho cestě přes Státy potkal tolik svých studentů a jak jim změnil životy! A myslím, že jeho učení, jeho cesta a to všechno- že to mělo smysl.
Zaujal mě ještě jeho list priorit. Sepíšete pod sebe (nebo vedle sebe) věci, na kterých vám nejvíce záleží. David to žádal po svých studentech a pak je tím lépe pochopil a pomáhal jim s jejich problémy, které tak dokázal odhalit.
Dala bych na své první místo svobodu. A co byste tam napsali vy?

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | Web | 1. února 2015 v 16:46 | Reagovat

Přemýšlím, co bych dala já na první místo, ale nevím... Napadá mě hned několik věcí, ale neodvažuji se vybrat ani jednu z nich, protože to chce mnohem víc popřemýšlet o sobě a o svém životě. Knížka mě zaujala, je to zase něco jiného a navíc od tebe dostala pět hvězdiček, takže se po ní určitě podívám :-)

2 Knihy v srdích Knihy v srdích | Web | 1. února 2015 v 18:12 | Reagovat

Na knihu už jsem pár recenzí četla a všechny jsou skvělé, stejně jako ta tvá a myslím, že mě by se taky líbila, takže bych si ji měla hodně rychle opatřit :D Jinak nevím, co bych dala na první místo, nejspíš kamarády a potom rodinu. I když to zní divně, kamarádi mě totiž dokážou podržet mnohem víc. A když jsem s kamarády, tak svobodu mám automaticky :-) Fakt skvělá recenze :-)

3 Ell Ell | Web | 2. února 2015 v 18:17 | Reagovat

Tohle je druhá recenze, kterou na knihu čtu a obě jsou pozitivní. Kniha mě láká od chvíle, kdy jsem ji našla u Fortuny Libri - musím si jí přečíst! Hezká recenze :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama