Rozlet Gemmy Hardyové

30. ledna 2015 v 8:00 | Zoey |  Recenze knih
Název: Rozlet Gemmy Hardyové || The flight of Gemma Hardy
Autor: Margot Liveseyová
Série: /
Díl v sérii: /
Nakladatelství: Plus || 2014
Počet stran: 462
Anotace: Rozlet Gemmy Hardyové je novodobou paralelou příběhu Jany Eyrové. Zprvu se může zdát, že si Jana pouze oblékla moderní šaty a přesunula se v čase do 60. let 20. století, ale román od Margot Livesayové není jen prostým převyprávěním jednoho z nejoblíbenějších příběhů anglické literatury, přináší zcela svébytný výraz a jazyk a mistrně propracovanou zápletku. Gemma jako by kráčela ve stopách své viktoriánské blíženkyně, přitom je naprostou osobitou, vnitřně nezávislou bytostí. Gemma Hardyová po smrti rodičů vyrůstá v rodině svého strýčka ve Skotsku. Narodila se na Islandu, kde se každý den dívala na moře, ale nic z toho si nepamatuje, dokonce ani své islandské jméno. Strýček ji pojmenoval podle vzácné mušle gemma gemma s tvrdou skořápkou, naučil ji anglicky a opatroval ji jako vlastní dceru. Jenže poté co se pod ním při bruslení probořil led, ocitla se malá Gemma ve spárech nepříliš milující tety a zlomyslných sestřenic a bratrance. Jedinou radost jí přináší příběhy z Orknejí, které jí vypráví pomocnice v domácnosti, pozorování ptáků a vidina stipendia na internátní škole v Claypoolu... Když je získá, má o krok blíž k vysněnému studiu na univerzitě. Sen se však rozplyne, když těsně před tím, než může složit maturitní zkoušku, claypoolská škola zkrachuje a ona si musí rychle hledat práci, aby se vůbec uživila. A kam jinam ji život zavede než na Orkneje, kde ji čekají osudová setkání...


Margot Liveseyová

Narodila se 23. července roku 1953. Dětství prožila na Skotské vysočině, v chlapecké nternátní škole, kde její otec vyučoval matematiku a zeměpis a matka pracovala jako zdravotnice. Vystudovala angličtinu a filozofii na univerzitě v Yorku. Její cesta k dráze spisovatelky vedla přes řadu profesí jako prodavačka nebob sevírka. Svou první knihu, sbírku povídek Learning by heart vydala v roce 1986. Dnes je uznávanou autorkou šesti románů, žije v Bostonu a hostuje na tamní Emersonově univerzitě.

Víte, že jsou lidé, kteří nemohou chodit na vyvýšená místa ne proto, že by se báli výšek, ale protože pocítí nesmírnou touhu skočit?

Děj

Příběh začíná vyprávěním již desetileté Gemmy, která žije u svého strýce a tety a jejich tří dětí. Když strýček, její milovaná osoba, zemře, začne jí malé peklo na zemi. Proto neodmítá když ji vezmou na internátní školu v Claypool, kde by se mohla konečně vzdálit od kruté tety a postavit na vlastní nohy.
Místo toho ji čeká sedm let útrap a práce, ale i přátelství a poznání. Když těsně před její maturitou škola zavírá, Gemmě nezbývá než se stát au-pair nebo zkrátka pomocnicí v domácnosti. Tak se dostává na Orkneje, k malé Nell, milé Vicky a podivínskému Sheamusovi. Tady také poznává kromě úžasné krajiny i svou první lásku, od které nakonec utíká a začne jí tak další etapa v životě...

Na počátku jsme ostrovy, ale brzy začínáme stavět mosty. I ten nejosamělejší člověk, ač to možná neví, má podmořskou šíji, lano, stezku z kamenů, jež ho pojí s ostatními a umožňuje komunikaci a náklonnost.

Postavy

Jestliže pro mě bylo těžké shrnout děj, postavy budou ještě horší. Bylo jich hodně, a občas jsem se trošinku ztrácela ve jménech- ale autorka každou, byť jen vedlejší postavu, popsala a vystihla naprosto úžasně. Líbilo se mi jak se postupně utvářel Gemmin charakter, jak rostla, nalézala sama sebe, i svou ztracenou rodinu, jak podstupovala velké životní lekce a rozhodně neměla jednoduché dětství.
Poznali jsme spoustu lidí, kteří nějak Gemmě na jejím dospívání přispěli. Od mrzuté tety, po slečnu Bryantovou nebo Miriam, pana Sinclaira či přítelkyně Hannah a Pauline. Také vychovávala a hlídala dvě děti- Nell a Robina. Každý se zde vázal k jiné části v knize, k jinému příběhu.

Myslíš, že je vůbec možné někoho znát?

Můj názor

Kniha pro mě byla velmi milý překvapením. Trochu jsem se obávala jak mi sedne styl vyprávění a autorky obecně, ale bylo to vše naprosto skvělé. Knížka je skvostným dílem, Gemma je opravdu jako Jana Eyrová v moderní době a zamilovala jsem si jak autorka popsala Orkneje, Island a Skotsko obecně. Jsou to země které bych moc ráda navštívila a ve Skotsku už jsem i byla. Na stránkách všechno vypadá úplně reálně, postavy jsou dokonale vystižené a nechybí tu čtivost i napínavý děj.
Knížku bych doporučila převážně těm, kterým nevadí trochu postarší, klasický příběh. Je to knížka plná inteligence a nových věcí, vypráví o životě i o lásce a smrti v mnoha podobách. Místy možná trochu filozofická.
A ta obálka! Nejhezčí obálka roku 2014, je vážně skvělá a připomíná mi Skotsko a vřesoviště.
Jediné co musím vytknout bude zřejmě neuzavřený konec. Zajímalo by mě co se stalo s některými postavami, jak to dopadlo.
Knize nakonec dávám 5 hvězdiček protože si je opravdu zaslouží :)

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png


Svět je vše, co je zkrátka tak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kačíí Kačíí | 30. ledna 2015 v 10:14 | Reagovat

Ta obálka je dokonalá!:3
O knížce jsem už slyšela, a rozhodně si ji plánuju koupit:) Krásná recenze:)

2 Aires Aires | Web | 30. ledna 2015 v 15:48 | Reagovat

Skvělá recenze :) Tuhle knížku jsem si neávno přinesla z knihovny, tak jsem ráda, že jsem si na ni teď mohla přečíst i recenzi :) Hned mám chuť se do ní pustit :)

3 Knihy v srdích Knihy v srdích | Web | 30. ledna 2015 v 19:07 | Reagovat

Já knihu vůbec neznám, což je podle mně škoda, protože vypadá zajímavě a obálka je taky krásná :-) Super recenze, navnadila jsi mně! :-)

4 Ella Monurová Ella Monurová | E-mail | Web | 31. ledna 2015 v 12:09 | Reagovat

O knížce jsem vůbec neslyšela, ale vypadá to zajímavě.. A ta obálka je boží! :)

5 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 4. února 2015 v 13:39 | Reagovat

Vždycky mě potěší, když najdu někoho, kdo má rád tuhle knížku. <3 Já jsem si ji úplně zamilovala.
Musím si ji znovu přečíst. :33

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama