Erilian- Kouzla na obzoru

23. ledna 2015 v 8:00 | Zoey |  Recenze knih
Název: Erilian- Kouzla na obzoru
Autor: Tereza Janišová
Ilustrátor: Petr Vyoral
Série: Erilian
Díl v sérii: 2
Nakladatelství: XYZ || 2012
Počet stran: 311
Anotace: Život ve městě Erilian se zdá být až pohádkově idylický. Zia, mladá spisovatelka, rebelka a čarodějka v jedné osobě, tento názor nesdílí. Kde má v tomhle nudném městě snobů najít inspiraci pro svoji knihu? Když ale objeví v zaprášeném podkrovním pokoji matčin starý zápisník z jejích cest po jihovýchodních zemích, obrátí se mladé čarodějce život vzhůru nohama. Rozhodne se vzít svůj osud do vlastních rukou a jedné letní noci uteče z domu. Netuší ale, že pluje vstříc velkým tajemstvím!


Tereza Janišová

Narodila se v roce 1989 v Praze, absolvovala výtvarně zaměřené gymnázium a nyní studuje na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Psaní se věnuje od sedmi let, má ráda žánr fantasy a magický realismus.
Její prvotina, první díl Erilianu- Město čarodějů, vyšel v roce 2010. Autorka vedle psaní miluje irský tanec, kočky a cestování, které pro ni bylo velkou inspirací při psaní druhého dílu.

Děj

Mladá Zia, jejíž matkou je Kiara Arkandela, vypravěčka minulého dílu, je rebelka a chtěla by se stát spisovatelkou. V nudném Erilianu ale stále nemůže najít žádnou inspiraci, a její matka ji navíc nutí chodit na nudné společenské akce. A tak se Zia vydává jako černý pasažér na palubě lodi Bílý Delfín na plavbu Smaragdovým mořem- a zažije až neskutečně podivuhodná dobrodružství.

Postavy

Líbí se mi jak autorka vymyslela, že tento díl bude vyprávěn z pohledu Kiařiny dcery, Zii. Zia mi byla sympatická, i když jak v které náladě a takhle. Někdy jsem vůbec nechápala její jednání, ale byla vtipná a měla hodně odvahy. Moc jsem si ji oblíbila.
Pak se zde opět objevil Lyraz! Byla jsem z toho hrozně nadšená, protože to v předchozím díle byla má nejoblíbenější postava. Jeho vtip ani s léty nezestárl, a to jak si se Zii utahoval bylo vážně dobré.
Simeon, Lyrazův učedník a Ziin kamarád, byl taky moc fajn. Hlavně to byla taková zajímavá, tajemnás postava, které moc neporozumíme. Ale sakrasmem nešetřil.

Můj názor

Rozhodně obdivuji autorku za to, jak dokázala vytvořit takovýhle svět. Vymyslet tolik názvů pro země, věci, činnosti, a jmen pro lidi! Jeden by se v tom ztrácel, ale je to podané velmi dobře.
Líbí se mi, jak je kniha vtipná. Jen u několika knih jsem se poslední dobou vážně zasmála, a u téhle to bylo nejvíce. Vážně tam najdete spoustu takových situací.
Místy tu jsou i ilustrace, vážně povedené. Není jich tam ale mnoho, a tak to neruší čtení. Vztahují se navíc k příběhu, nejsou to ty obrázky kdy si říkáte- nespletl/a jsem si příběh?
Obálka je taky moc hezká, jen v knihkupectví moc nezaujme. Aspoň mě před lety ne. Ale jsem ráda že teď jsem se k této sérii dostala :)
Byla jsem trochu na vážkách, kolik hvězdiček knize dát, a nakonec to budou 4. Na pět to asi u mě nemá, ale tu knížku nepodceňujte! Je vážně dobrá :))

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kačíí Kačíí | Web | 23. ledna 2015 v 17:17 | Reagovat

Skvělá recenze!
Knihu jsem zaím nečetla, ale vypadá hodně dobře, určitě se po ní kouknu:)

PS: Do spřátelených tě beru, ale zapíšu si tě tam až příští týden, kdy bude končit kontrola affs:)

2 Knihy v srdích Knihy v srdích | Web | 23. ledna 2015 v 21:46 | Reagovat

Tohle asi není ta pravá kniha pro mně. Zkoušela jsem pár prvních stran a prostě mi to nesedlo, takže dočítat nebudu, ale nemusí to být špatné :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama