Kukuřičný město

26. prosince 2014 v 8:00 | Zoey |  Recenze knih
Kukuřičný město
Název: Kukuřičný město: Zápisky z konce světa || Grasshopper Jungle
Autor: Andrew Smith
Série: /
Díl v sérii: /
Nakladatelství: Host || 2014
Počet stran: 352
Anotace: Sex, skejty, cigára a kudlanky. Výstřední, originálně absurdní příběh o dospívání a konci světa. Šestnáctiletý Austin je posedlý zaznamenáváním událostí. Ve svých svérázných zápiscích vypráví, jak on a jeho nejlepší přítel Robby způsobili konec lidstva, když v malém americkém městečku omylem probudili nezastavitelnou armádu. Armádu obřích kudlanek, které zajímají jen dvě věci: jídlo a sex. Jenže kromě tohohle politováníhodného faux pas trápí Austina horší problém. Je zamilovaný do své přítelkyně Shann, ale možná taky do svého kamaráda Robbyho. Hormony blázní a ničemu nepomáhá, když se ukáže, že nakonec bude na Austinovi, aby zachránil svět. Jaké to je, když je vám šestnáct, honí vás geneticky upravení hmyzáci a přitom milujete dva lidi? To jsou dějiny. To je pravda. Přichází konec světa a nikdo o tom nemá ani tušení. Chápete, ne?


Andrew Smith
Foto © Kaija Bosket

Narodil se v Kalifornii, kde žije se svou rodinou. Vystudoval politologii, žurnalistiku a literaturu. Je autorem řady oceněných románů pro mládež, např. román WInger (Záložník, 2013) byl na Amazonu zvolen Nejlepší knihou roku a Marbury Lens (Marburýnské brýle, 2010) se staly Knihou roku podle Publishers Weekly a Booklistu.

Děj

Šestnáctiletý Austin žije v Ealingu ve státě Iowa, což je městečko kde se nic neděje, nedělo a zřejmě ani dít nebude. To poslední by se možná i vyplnilo, nebýt odvážného nápadu vlézt do věčně zamčené kanceláře Johnyho McKeona, majitele dvou obchodů a nevlastního otce Shann. Což je mimochodem Austinova holka.
Na to, co Austin společně s nejlepším kamarádem Robym najde, by si museli dát ještě sto retek (cigaret) aby to pobrali. A když parta natvrdlých kluků z Hooverovy střední rozbije podivnou věc pojmenovanou Klidové stádium M.Z. moru typu 412e a ta se dá dohromady s Robyho krví- rozhodně to nevěstí nic dobrého.
Jedno je jisté- nikdy nepodceňujte kudlanky.

Postavy

Hlavní vypravěč příběhu, Austin Scezrba má kořeny v Polsku. Celou knihou nás provádí nejen aktuální situací v Ealingu nebo Kukuřičném městě, ale i historií jeho rodiny. Na celý začínající konec světa hledí s typickým pubertálním nadhledem. Vlastně mu jde hlavně o jednu věc- o Shann Collinsonovou, jeho holku a o Robyho- nejlepšího kamaráda. K obou dvoum má zvláštní vztah- nejen přátelský.
Shann byla správná. Líbilo se mi jak měla ráda Austina za to kým je, i se všemi jeho slabými i silnými stránkami. Svých dvou kamarádů si vážila.
Roby je kapitola sama o sobě. Takové postavy se jen tak nevidí. Ochotný, přátelský, a i když má chyby, je to nejlepší tanečník a pokaždé řekne něco, co celé situaci dá nový směr.
Austin nás seznámil vlastně skoro se všemi obyvateli Ealingu nebo Kukuřičného města- Johnym McKeonem, Oliiem Jungfrauem, Louisem z Palačinkárny, Robyho mamkou, a dalšími. Každý mě svůj osobní příběh, který se pak s ostatními propletl dohromady.

Můj názor

Autor musel mít příběh vymyšlený do nejmenších detailů, protože všechno dávalo na konci smysl a navazovalo na sebe. Pěkně vystihl i charaktery postav a okolí. A taky kudlanky.
Každopádně kniha je psaná stylem, který mi nevyhovoval. Hlavní hrdina myslí jen na Shann a na všechno spojené s tím, když je někomu šestnáct. Sex, cigára, skejty. Taky ve svém vyprávění často opakuje stejné situace, což bylo trochu nudné. Jediné co mi přišlo jako zajímavé téma byla jeho náklonnost k Robymu i Shann zároveň.
Knížka plyne pomalu a nezáživně, a nějak jsem se nemohla začíst. Navíc mě iritovalo jak všichni věděli, že konec světa bude, ale nedělali s tím zrovna něco závažného.
To asi činí knihu originálním a výstředním bestsellerem. Mě každopádně zaujala tak napůl, a tak jí dávám 3 hvězdičky :)

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 26. prosince 2014 v 11:25 | Reagovat

No už podle anotace mi to přijde jako strašný guláš abych pravdu řekl. Zaujala mě jen ta linka náklonnosti jak k Shann i Robymu. Ale jinak to asi ani není kniha se kterou bych z knihkupectví odešel.

2 Bella-Kejtý Bella-Kejtý | Web | 26. prosince 2014 v 13:06 | Reagovat

Popravdě mě nezaujala kniha vůbec. Tahle knížka není něco, co bych okamžitě potřebovala.

3 Ami Ami | 26. prosince 2014 v 18:12 | Reagovat

Skvělá recenze!
Nevím, jestli bych si knihu přečetla. Ten nápad mi příjde celkem dobrý, ale podle tvé recenze soudím, že to zpracování bude horší...

4 Eliz Eliz | Web | 28. prosince 2014 v 20:23 | Reagovat

Zajímavé. :) Host o knize psal, jaký to je bestseller, což možná, ale nevím no. Když mě iritují hlavní postavy, tak to může jít rovnou celá kniha do kytek :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama