Muž jménem Ove

28. listopadu 2014 v 16:33 | Zoey |  Recenze knih
Název: Muž jménem Ove || En man son heter Ove
Autor: Fredrick Backman
Série: /
Díl v sérii: /
Nakladatelství: Host || 2014
Počet stran: 320
Anotace: Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku.Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí - začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.


Fredrick Backman

Narodil se v roce 1981 ve Švédsku, pravidelně píše do novin svůj sloupek a příspěvky na blog. V roce 2012 mu vyšel román Vše co můj syn potřebuje vědět o světě a jeho nejnovější knihou je Babička pozdravuje a omlouvá se. Kniha Muž jménem Ove se připravuje k vydání ve 25 zemích, jen ve Švédsku už se prodalo přes 600 000 výtisků. Chystá se rovněž i filmové zpracování.

Děj

Ove bydlí v řadovém domku, a cítí se na světě sám. Každé ráno chodí na bezpečnostní obhlídku, v jakémkoli počasí a věčně je mrzutý a nevrlý. Jeho manželka Sonja mu zemřela, z práce ho vyhodili, ale takovým tím hezkým způsobem "Možná by jste měl zvolnit, Ove" a on už nemá pro co žít. Proto plánuje spáchat sebevraždu.
Vše se ale změní, když se přistěhují noví sousedi- manželé se dvěma holčičkami. Ove ještě ani netuší, jak moc mu změní život. V knize se střídají vzpomínky na jeho život a realita s novými sousedy. A dohromady to dává pěkno řádku vtipných i smutných situací.

Postavy

V příběhu jde hlavně o samotného Oveho. Autor se ho snaží popsat jako zahořklého starého člověka, ale s velkým srdcem, které jen často nechá mluvit za něj. Líbil se mi jeho názor na dnešní všední a mnohdy dost stupidní věci. Tak třeba počítače, nebo značky aut. Jeho vztah k lidem ze sousedství mě rozesmíval i děsil. Setkali jsme se s odbarvenou nánou a její Sněhulí, tlustým Jimmy, Anitou a Runem a dalšími vedlejšími postavami- Mirsadem a Adrianem, s chlápky v bílých košilích, a s rodinou která je pořád v Thajsku...
Neměla jsem na Ovem ráda jeho stálé pokusy o sebevraždu a vůbec tu nevrlost a mrzutost. Ale dočkala jsem se změny.
Parvaneh s jejím manželem Patrickem a dvěma dcerami byla hodně svérázná a hlavně měla rozum. Naučila Oveho vlastně znovu žít- takovými nenápadnými krůčky. Donutila ho udělat věci, o kterých ani nesnil že by je kdy pro někoho vykonal.
A pak tu byl ještě kocour. Zbožňuju kočky, a tohle zvířátko bylo úžasně inteligentní. Stal se Oveho kamarádem, vnutil se mu do domu, ale nakonec zůstal.

Můj názor

Kniha mě ze začátku moc nebavila. Nejsem zvyklá na pesimistické postavy (alespoň ne v takové míře) a navíc jsem si myslela že kniha bude trošku jinak podaná. Je dost pravděpodobné, že starší lidé lépe pochopí Oveho sebevražedné záměry, nebo aspoň proč už nechce žít. Mě osobně to moc nenadchlo. Teprve po sto a několika stranách jsem se pořádně začetla, a konec mě dojal. Celkové vyřešení všech zápletek, postav a Oveho příběhu se mi moc líbilo.
Obálka je hezky udělaná. Hodí se k Ovemu jako samotnému, i k jeho příběhu.
Knize jsem se nakonec rozhodla dát 3 hvězdičky protože čtyři mi přijde moc a méně dávat zase nehodlám. Knížku bych doporučila převážně těm, kterým nevadí trochu pesimismu, ale i těm, kdo si rádi počtou o životě takovém jaký doopravdy je- a že může mít dobrý konec.

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png


Děkuji Nakladatelství Host za poskytnutí recenzního výtisku! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ami Ami | Web | 28. listopadu 2014 v 18:25 | Reagovat

Tuhle knihu si chci někdy přečíst, takže jsem na ni zvědavá, ale ani nevím, kdy se k ní dostanu :)
Pěkná recenze!

2 Ella Monurová Ella Monurová | E-mail | Web | 28. listopadu 2014 v 19:18 | Reagovat

O knížce jsem už slyšela, ale nechystám se na  ni. Pěkně napsaná recenze :)

3 Knihy v srdích Knihy v srdích | Web | 28. listopadu 2014 v 20:37 | Reagovat

Já mě nelíbila první polovina, kde jsem se celkem nudila, ale potom přišel jeden zvrat a já byla z knihy unesená. Ten konec tomu dal korunu, takže nakonec z toho vylezle hodně dobrá kniha a trochu mě mrzí, že se ti nelíbila.. Ale každý máme jiný vkus :-)

4 Ell Ell | Web | 29. listopadu 2014 v 9:13 | Reagovat

No, já jsem občas docela pesimistická, takže knížka by se mi mohla líbit!
A nominovala jsem tě do jednoho tagu, snad ti to nevadí :)
http://dve-knihomolky.blogspot.cz/2014/11/tag-7-smrtelnych-hrichu-knihomola.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama