Co si myslíte o světových náboženstvích?

9. října 2014 v 20:54 | Zoey |  Drobnosti každodenního života
(bohužel jsem nenašla s českými popisky...)

Dnes jsem se rozhodla sepsat článek o světových náboženství, v souvislosti s tím, že to teď probíráme ve škole. Nemáme náboženství jako předmět, ale v občance máme takovéhle téma.

Nejsem věřící, jsem tzv. ateistka, což je na západě Čech dost časté. Každopádně lidi rozhodně nesoudím podle jejich víry, a je každého věc v co se rozhodne věřit. Samozřejmě že je rozdíl mezi normálními věřícími a pak zapálenými fanatiky, kdy máte pocit že mluvíte s někým kdo pochází z jiné planety. Zvlášť když vám poté vnucuje svou víru. Ale má kamarádka je buddhistka, druhá křesťanka, a problém s tím rozhodně nemám.

Naše učitelka se každopádně rozhodla tuto látku pojmout dost nepříjemným způsobem. Mě osobně zajímají různé tradice a zvyky např. buddhismu, ale nepotřebuju vědět všechno dopodrobna, stačí mi okraje. Protože když se učíme rozdíly mezi desítkami podobných slov, mám pocit jako by mi někdo vnucoval abych byla také buddhistka (pro příklad). A tím se mi to učení zoškliví, protože tomu už nechci a neumím porozumět. Přijde mi, že s tímhle by se mělo zacházet ve výuce opatrně, protože ne každý tomu může porozumět a ne každý s tím může souhlasit. Někteří lidé se zkrátka začnou cítit divně, a proto by se mohlo třeba zvlášť vyučovat světové náboženství a zvlášť jiná látka.

Každopádně to byl jen názor na naši výuku. Ze všech náboženství jsem si asi nejméně oblíbila islám. Upřímně, patří podle mě mezi nejrozšířenější a nejvíc nepříjemné (pro nás ne-muslimy) náboženství. Ženy zde nemají téměř žádná práva, a zacházení s nimi je vážně v některých případech ošklivé. V mnoha. Možná vyznívám trochu jako feministka, ale ne, to opravdu ne. Jen mi přijde, že mlátit svou manželku, nutit ji chodit zahalenou od hlavy k patě, i když může být krásná, zakazovat jí skoro všechno, což znamená i vzdělání a výjezd za hranice- hodně si říkám, že to není lidské jednání. Netuším, kde je psáno že ženy nemají taková práva- snad v Koránu, posvátné knize muslimů? Nejsem si tím jistá, ale určitě se tam nepíše, bij svou ženu za drobné nedostatky. Nikdo není dokonalý. Ani Allah ne.

Viděla jsem hodně zajímavý film natočený podle skutečné události- Bez dcerky neodejdu. Považuju to za hodně dobrý snímek, a je i kniha. Příběh vypráví o američance, která se provdá za muslima. Spokojeně žijí i se svou dcerou v USA, dokud muž svou manželku nepřemluví aby se s ním vydala navštívit jeho rodinu do Spojených Arabských Emirátů. Když dorazí na místo, situace se mění- místo harmonické rodiny nastane chaos, a plánované dva týdny se protáhnou ve dva roky. A téměř věčnost, kdyby hlavní hrdinka neutekla i se svou dcerou.

Právě proto si myslím, že tohle není dobré zacházení. Těm dívkám a ženám to zřejmě tak nepřijde, když v tom prostředí odmalička vyrůstají, a nevidí ten rozdíl. Ale je mi jich líto, a ještě víc trpím odporem k teroristům. To prostě...stačí slova Al Kaida a Dvojčata a máme představ až až.

Abych tu ale nevedla válku proti islámu- jen jsem vám chtěla přiblížit svůj názor a myšlenky. I u ostatních náboženství mi něco přijde divné, něco zajímavé- a jak jsem už psala, je každého věc jak to vezme. Možná znáte hodné muslimy, nebo ženy které se vymanily z vlivu svých mužů. Určitě jich pár takových je.
Hodně mě zaujal judaismus- neboli židovství. Už proto že je to i spojené s některými mými předky, a třeba i 2. světovou válkou. Židé zvláštní zvyky, např. chanuku. Odvrácenou stranou je pro mě obřízka, což považuju za dosti podivnou věc, ale má svůj význam.
Taky tu byl Hitler a jeho verze o tom, že jsou Židé podřadnou rasou, která má být vyhlazena. Naprostá blbost, uznejme si to. Nemám ráda lidi, kteří ostatní soudí podle náboženství nebo barvy pleti. Každý jsme jiný, a jsme originál, a měli bychom se mít rádi---ale to už tady taky jednou bylo..

Tak tohle by byl zřejmě celý článek- možná vyznívá trochu zmateně, ale potřebovala jsem to nějak sepsat a jelikož je to hodně složité a rozsáhlé témě, byli bychom tu nadlouho.
Mějte se krásně a skládejte básně,
Zoey
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ellnesa Ellnesa | Web | 10. října 2014 v 16:50 | Reagovat

Zajímavé sepsání pocitů ohledně náboženství.
Ještě donedávna jsem nic moc kolem náboženství nemusela řešit. Měli jsme Multikulturu a nějakou dobu jsme věnovali i náboženství - z čehož jsem zjistila, že se mi nelíbí islám, ale že buddhisté mají zajímavé myšlenky.
Moje mamka e také ještě donedávna hledala a zkusila hrozně moc věcí. Už začla být možná zoufalá, protože můj brácha je neustále nemocný a neroste. A tak začala zkoušet křesťanství. Vím že spojení těchto dvou slov zní divně, ale doopravdy mamka s nejistotou začala navštěvovat bohoslužbu a seznámila se tak se svou nyní skvělou kamarádkou Sašou. Takže teď hodně vedeme debaty (i s tátou) jestli existuje Bůh apod.
V dějepise teď probíráme islám a znova nám učitelka trošku nastinuje, jak hrozně se tam s ženami jedná. Takže tvé nenávisti k islámu rozumím. Sdílím ji.

2 Ami Ami | E-mail | Web | 10. října 2014 v 18:12 | Reagovat

Krásný článek!
Když jsem byla měnší, tak čtvrtá třída, strašně mě tohleto zajímalo. Strašně jsem s tím dědu otravovala a musím říct, že je dobrej, že to se mnou vydržel, protože některé moje otázky...
Ale minulý rok se mi tohle téma trochu zprotivilo, když jsem chodila na Multikulturu, kde jsme měli strašnýho učitele!
Právě jsme v dějáku probírali Islám, ale to už bych psala, to samé co Ell :-D
Zrovna nedávno jsem se koukala na film World Trade Center. Moc pěkný!
Ale VŮBEC jsem nechápala a NECHÁPU, jak to někdo mohl udělat!
Ten film, co zmiňuješ - musím se po něm kouknout :-)

3 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 11. října 2014 v 20:39 | Reagovat

Hezky napsané. My nikdy nebrali náboženství dopodrobna a jak říkáš, učili jsme se ejn ty okraje. Taky by se mi asi nelíbilo, kdyby jsme to probírali nějak zvlášť, protože potom už se to hodně přibližuje vnucování, což je blbé.
Mě nevadí, když je někdo věřící, i když sama jsem nevěřící. Nic proti tomu nemám, ale zase, čeho je moc, toho je příliš. Tudíž nemám ráda ty, kteří svoji víru vnucují ostatním.
Co se týče islámu, myslím že máš pravdu, ale jen napůl. Oni jsou totiž i horší náboženství, o kterých se ale tolik nemluví. Tady sice ženy nemají moc práv, ale mají právo na život, kdežto některé přírodní africké náboženství ne. Celkově nemám teda ráda náboženství, které "nadržují" chlapům. Nejsem feministka, ale nechápu, proč by zrovna chlapi měli mít právo na život a my ne.

4 Bella-Kejtý<3 Bella-Kejtý<3 | Web | 12. října 2014 v 15:08 | Reagovat

Jsem též ateista a jak říkáš na západě Čech je to velmi časté :) Každopádně lidi, podle jejich víry nesoudím. Každý má právo věřit v co chce a vyznávat víru jakou chce a to by si mělo mnoho lidí uvědomit :)
Napsala jsi to krásně :)

5 Ellis Ellis | Web | 17. října 2014 v 16:41 | Reagovat

Pěkně pojaté. Naprosto sdílím tvůj názor na islám. Já nejsem ateistka, mám ale svou konkrétní představu o tom "duchovnu" které kdybych musela k něčemu přirovnat, bude se asi nejvíc blížit buddhismu (princip reinkarnace, přestože já ji chápu svým vlastním stylem). To je za mě asi vše :)

6 Pavlína Veselá Pavlína Veselá | E-mail | 5. června 2015 v 9:51 | Reagovat

Dobrý den, na Vašich stránkách jsem nikde nenalezla Váš kontakt. Obsah blogu se mi velice líbí a chtěla jsem Vás
kontaktovat ohledně nabídky spolupráce s jedním z největších českých internetových knihkupectví. Pokud to bude jen trochu možné, napište mi, prosím, na pavlina@megaknihy.cz. Do předmětu uveďte adresu Vašeho blogu. Těším se na spolupráci, Pavlína Veselá

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama