První stříbrná kniha snů

8. září 2014 v 20:02 | Zoey |  Recenze knih
Název: První stříbrná kniha snů || Silber- Das erste Buch der Träume
Autor: Kerstin Gierová
Série: Kniha snů
Díl v sérii: 1
Nakladatelství: Cooboo || 2013
Počet stran: 352
Anotace: Tajuplné dveře s klikou ve tvaru ještěrky, mluvící sochy a zdivočelá chůva se sekerou… sny Liv Silberové jsou poslední dobou docela strašidelné. Obzvlášť jeden ji neustále pronásleduje. V tomhle snu je v noci na hřbitově a pozoruje čtyři kluky během jakéhosi podivného magického rituálu.
Ti kluci jsou jí ale povědomí a není to náhoda, skutečně existují, chodí totiž s Liv do školy a vlastně jsou docela fajn. A někteří teda obzvlášť ;)
Opravdu strašidelné - ještě strašidelnější než jakýkoli hřbitov v noci - je to, že tihle kluci o ní vědí věci, které by ve dne nikdy nahlas neřekla, leda ve snu. Jak je tohle možné? Je to pořádně zamotaná hádanka, ale hádankám nemohla Liv nikdy odolat…


Kerstin Gierová


Studovala germanistiku, hudební vědu a anglistiku, nakonec však má diplom z psychologie komunikace. V roce 1995 začala psát romány pro ženy, které jsou v Německu velmi úspěšné. Do světa však prorazila teprve svou trilogií Drahokamy o lásce a cestování časem. Knihy již byly přeloženy a do celé řady jazyků a chystá se i film na jejich motivy. Bydlí se svým mužem a synem v malé vesničce poblíž Bergisch Gladbachu.

Děj

Patnáctiletá Liv se spolu s její mladší sestrou Miou, mámou a chůvou Lottie neustále stěhuje. Tak třeba prázdniny strávila v Curychu u táty, ale taky byla v Holandsku, Edinburghu, Utrechtu nebo Hajdabarádu.
Teď se usadily v Londýně, a Livina matka získala práci na Oxfordu. Záhy se však ukáže, že nechce v Londýně být nastálo jen kvůli práci, a Liv s Miou se setkávají s rodinou mámina přítele Ernesta- jeho bratrem Charlesem, který se začne zajímat o Lottie poté co se srazí na ulici, dvojčaty Florence a Graysonem- a právě Grayson a jeho tři kamarádi - Jasper, Henry a Arthur spustí lavinu v Livině životě. Lavinu plnou snů, dveří a hádanek. A taky klíčů!

Postavy

Začnu Liv. Od začátku byla vtipná, měla trefné poznámky a chladnou hlavu. To, že už se šeskrát stěhovala ji nepoznamenalo zase natolik, jak bych čekala. Líbil se mi i její vztah s mladší sestrou Miou- táhly za jeden provaz a to bylo fajn.
Dál tu byla důležitá součást rodiny- chůva Lottie původem z Německa. Místy mi v knize vadila německá slovíčka- přeci jen nejsem znalec tohoto jazyka, a není to fajn, překládat si ještě českou knihu do češtiny...no uznejte sami.
Livina máma Ann mě moc nezaujala. Moc ráda jsem ji neměla, přišla mi dost- jakoby viděla jen to dobré a ne to špatné. Dál zmíním ještě třeba Ernesta a Charlese- oba byli spíše takové vedlejší postavy, i když svým způsobem důležité. Přišli mi jako správní chlapi :D A Florence mě opravdu dostávala svou hysterií ohledně místa v koupelně.
A na konec si nechávám ty čtyři boží kluky :3 Grayson, Livin nevlastní brácha, mi přišel asi nejrozumnější a nejsympatičtější. Hrozně bych ho chtěla za bráchu! Jeho chování bylo víc než skvělé.
Henry je další na řadě. Dal se dohromady s Liv, a hodili se k sobě. Ke konci knihy jsme se dozvěděli něco o Henryho rodině, která zřejmě není moc harmonická.
Dál tu byl Arthur a Jasper. Jass mi přišel dost divoký, nevázaný, trhlý, a Arthur zase nafoukaný. Oba samozřejmě taky pohlední, ale ocenila bych kdyby mezi těmi čtyřmi byl i nějaký hnědovlasý kluk ^^ Přeci jen, i když jsme byli v Londýně mi to přišlo hodně německé :D
Poslední postavou je Secresy s jejím blogem Třesky Plesky. Proplétala se knihou, a řeknu vám- absolutně netuším kdo by to mohl být. Doufejme, že v dalším díle se dozvíme něco nového. Viděli jste už tu nádhernou zelenou obálku? :)

Můj názor

Určitě doufám, že natočí film. Už kvůli těmhle čtyřem klukům.A doufám, že s těmi dalšími počkají natolik, že si k nim napíšu scénář :D Německy sice neumím, ale co se toho ještě můžu naučit, ne?
Taky moc chválím obálku, naprosto nádhernou grafickou úpravu zvenčí i zevnitř. I Drahokamy jsou moc pěkné, ale tady se mi líbí snad mnohem více celková grafika. Bez přebalu je kniha krásně červená :)
Námět se sny je nový, neotřelý a dobře zpracovaný. Mám ráda první díly, kde se se vším seznamujeme- a pokud je to podané tak vtipně a pohotově jako to podává Kerstin, miluju to ještě víc! Popisy snů, Livino pátrání, různorodé dveře, to všechno mě naprosto dostávalo. Konec mi tedy přišel trochu - nevím jak to popsat, podivný, stejně jako to s démonem, pentagramy atd. Nějak mi to do té knihy nesedělo. Ale rozumím, že když už tu jednou bylo cestování v čase, cestování ve snech by nebyla moc novinka. Proto knize dávám jen čtyři hvězdičky. A moc mě to mrzí, na knihu jsem se těšila- no přeci jen vážně hodně a trošku mě zklamala. Ale vážně málo, a jsem ráda že ji mám. Těším se co nám autorka naservíruje příště!

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png


P.S. A jaké jsou vaše snové dveře? Ty moje jsou aktuálně červeno bílé- s proužky a puntíky a velkým žlutým sluncem uprostřed :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bella-Kejtý<3 Bella-Kejtý<3 | Web | 9. září 2014 v 16:54 | Reagovat

Tahle knížka mi přijde zajímavá..Liv se mi jako postava líbí :)

2 Kate Kate | E-mail | Web | 9. září 2014 v 17:48 | Reagovat

To bych si jednou chtěla přečíst, obzvlášť, když na to kolem slyším jenom samou chválu! :)

3 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 9. září 2014 v 20:05 | Reagovat

Krásná knížka, ale souhlasím hodnocením. Ale přesto jsem, zvědavá na další díl, co nám autorka přichystá. :D

4 Nats Nats | E-mail | Web | 9. září 2014 v 20:58 | Reagovat

O knize jsem slyšela ale nevím no... Určitě se po ní aspoň kouknu :)

5 Jannie Wearbliss Jannie Wearbliss | Web | 10. září 2014 v 19:20 | Reagovat

Pání, zní to opravdu zajímavě, docela mě to láká. Vždycky jsem chtěla přečíst nějakou knihu, která by se týkala konkrétně snového světa - teď ji mám. Díky za tip.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama