Erilian- Město čarodějů

26. srpna 2014 v 8:00 | Zoey |  Recenze knih
Obálka je k dispozici, ale to by blog.cz nesměl mít ty své stupidní "prázdné články". K nahlédnutí zde.

Název: Erilian- Město čarodějů
Autor: Tereza Janišová
Ilustrátor: Petr Vyoral
Série:
Díl v sérii: 1
Nakladatelství: XYZ || 2010
Anotace: Mocné město Erilian řídí Velká rada čarodějů a není vůbec jednoduché stát se jejím členem. Každý by jím chtěl být. Někteří i za cenu zločinu. To ale hlavní hrdinka Kiara, vyrůstající u svého poručníka lorda Tesiana, zatím netuší. Stejně tak nezná pravdu o smrti svých rodičů…
S Kiarou se setkáváme v okamžiku, kdy vstupuje na Univerzitu magických věd jako studentka prvního ročníku. Od toho okamžiku je konec bezstarostnému dětství. Do jejího života vstupuje láska, zklamání a nečekané odhalení vlastní minulosti.
Erilian, město čarodějů - svět magie, území velké lásky, v němž dobro bojuje se zlem a místo, kde se nakonec ukáže, kdo je skutečně dobrým a kdo ne…


Tereza Janišová

Absolvovala výtvarně zaměřené gymnázium a nyní studuje na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Většinu svého dosavadního života strávila na Hradčanech. Petřín, Nový svět, Pražský hrad a křivolaké uličky Malé Strany byla místa, kde prožila dětství. Právě magie prostředí, na jehož podobě se podepsala staletí, do značné míry ovlivnila její vnímání světa. Psaní se Tereza věnuje od sedmi let, kdy své nejbližší překvapila svou první povídkou Kouzelná zahrada. Od té doby píše povídky a příběhy, nejraději má žánr fantasy a magického realismu. Jejími spisovatelskými favority jsou například Neil Gaiman nebo Oscar Wilde. Terezina knižní prvotina, Erilian - město čarodějů, vyšla v roce 2010. Erilian - Kouzla na obzoru z roku 2012 je pokračováním příběhu. Střípky hvězd nyní trilogii Erilian uzavírají. Vedle psaní miluje Tereza irský tanec, kočky a cestování, které je pro mladou autorku velkou inspirací.

Děj

Kiara právě nastoupila do prvního ročníku Univerzity magických věd, a kniha nás provádí jejími začátky na škole, seznamujeme se se spoustou nových postav a sama dívka odhalí nová tajemství o svém osudu.
Její rodiče podle všeho zemřeli na epidemii dračí chřipky, když byla ještě malá. Poté si ji k sobě vzal jako poručník Lord Tesian, přezdívaný také Tesi. Samotnému mu zemřel syn, a tak Kiaru přijal bez problémů.
Dívka vyrostla v Erilianu, městě plném kouzel. Je to město vystavěné na ostrově, a Velká řeka ho obepíná z obou stran, a pak se vlévá do Smaragdového moře. Až donedávna si byla jista, že je všechno jak má být. Pak ale potkala tajemného Lyraze, a vše se obrátilo vzhůru nohama. Nejprve trochu, pak víc.

Postavy

Musím říci, že v této knize mé srdce přirostlo opravdu jen k jedné, jediné postavě- k Lyrazovi. I když jsem věděla, kdo doopravdy je- nebo jsem si to aspoň myslela, nemohla jsem si neříct- holka, ten je boží! Byl mi moc sympatický, i když mu bylo třicet čtyři. Vtipálek, místy sarkastický- ale jinak vážně fajn.
Pak tu byla Kiara, hlavní hrdinka, jak už jste zřejmě pochopili. Neříkám, že mi byla nepříjemná, ale nějak jsem se neuměla vžít do její situace. Bavilo mě číst, jak si vede ve škole, v magii a učení obecně. Trochu to připomínalo Harryho Pottera, ale kde jsou dnes kouzla, má HP minimálně trochu vliv. Trochu jsem tu holku nechápala v tom, že se zamilovala do muže, který byl o sedmnáct let starší než ona. To tedy nejsou moje tipy, ale budiž.
Kiařina nejlepší kamarádka Jinxie byla moc fajn, už svým jménem, potom nadáním pro zpěv a poblázněním do operního zpěváka Arnela. Nebo Arniela? V téhle knize jsem měla hrozný problém zapamatovat si, kdo je kdo, ta jména byla složitá a místy...nezapamatovatelná.
Lord Tesian, Kiařin poručník a rodina, mě nadchl, ale ke konci dost zklamal. Nebudu prozrazovat proč a jak, ale skutečně mě to dost překvapilo a zdrtilo. Trochu jsem to předpokládala, ale ne natolik abych se na to připravila.
Pak tu byla ještě Anlea z taneční skupiny Tienfael. Tato skupina používala u tancování ohnivá kouzla a oheň. Docela se mi líbila ta myšlenka.
Poznali jsme ještě hodně vedlejších postav- chůvu Beryl, trenérku Gerielu, gryfa Zerafina a další. Ta jména- nevím, jestli je píšu dobře, opravdu se v tom neorientuji.

"Tohle lanko by uneslo i kočár naložený čtyřmi tlouštíky, pár koní a k tomu i kočího," řekl Lyraz. "Pokud ses k snídani moc nenajedla, mělo by to vydržet, až se budeš spoušťět dolů.
"No dovol...!"

Můj názor

Celkově dám knize jen tři a půl hvězdičky, víc si ode mne nevyslouží. Místy je příběh doplněn krásnými ilustracemi od pana Vyorala, což jsem mile ocenila. Přeci jen, knihy s obrázky už teď tolik nevidím a nečtu. A navíc- nebylo jich tam hodně, a nerušilo to. Obálka se mi taky docela líbí, je rozhodně zajímavá, a taková neuřvaná.
Na knihu jsem v knihovně narazila náhodou. V knihkupectví jsem ji viděla už dřív, druhý díl myslím. Ale nezaujala mě, není to kniha, která vás vtáhne pouhou anotací. Víc o této sérii jsem se dozvěděla prostřednictvím recenze na třetí díl na jednom blogu, a i když jsem nepotřebovala si ji přečíst, když jsem ji tam viděla, vzala jsem si ji. Měli i druhý díl, ale nechala jsem ho tam, půjčím si ho příště.
Kniha se mi líbila, autorka má obrovskou fantazii, za což ji obdivuji, a celý svět, předměty a magii popsala velmi pěkně. V knize je i mapka, kterou jsem používala a orientovala se podle ní. Na to, že je to její prvotina, je docela dobrá. V prologu se nám sice odhalí to největší tajemství, jak si poté myslíme, ale nebojte- závěr vás pěkně překvapí.

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Katherine Katherine | Web | 26. srpna 2014 v 10:29 | Reagovat

Krásná obálka :) ale ta knížka mě moc nezaujala, ale krásná recenze :)

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 26. srpna 2014 v 11:29 | Reagovat

Krásná recenze, ale já tuhle sérii nemám ráda. Ani nevím proč, ale nějak mi nesedla. :-)

3 Angela Angela | Web | 26. srpna 2014 v 14:26 | Reagovat

Jak to, že se teprve teď dozvídám, že sérii napsala česká autorka? Před tím jsem byla asi dost nepozorná... Pěkná recenze, někdy bych chtěla zkusit aspoň tento první díl. :-)

4 Lala Lala | Web | 26. srpna 2014 v 19:07 | Reagovat

Nádherná obálka :)Na mňa táto knižka nespravila nijaký veľký dojem.Zaradujem ju do menej zaujímavých.Ale každý má na to iný pohľad... :)

5 Ella Monurová Ella Monurová | E-mail | Web | 29. srpna 2014 v 20:20 | Reagovat

Knížku jsem četla a podle mého je moc pěkná a dala bych jí jiné hodnocení, ale každý máme jiný styl.. :))
Pěkná recenze:)

6 Ellnesa Ellnesa | Web | 7. září 2014 v 16:32 | Reagovat

Knížku jsem četla a moc se mi líbila, ale to už je asi půl roku zpátky. Nedávno jsem četla třetí - konečný - díl a musím uznat, že jsem ráda, že jsem šla do dalších ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama