Reading Books Tag

17. července 2014 v 8:00 | Zoey |  Drobnosti každodenního života

Tag, který vymyslela blogerka Ilonka :) Je to hodně o čtení, knížkách apod. Nikdo zde nikoho nenominuje, zůstaňte v klidu ;) Mě osobně tyhle tagy docela baví, a tak jsem se rozhodla tenhle vyplnit! :)

# READING BOOKS TAG# 1 Kdy jsi začala číst?
Úplně poprvé samozřejmě ve škole, a to v čítance. Asi ve třetí nebo čtvrté třídě jsem to rozjela s detektivkami od Enid Blytonové, nebo Thomase Breziny. Milovala jsem ty knihy! A doteď nepochopím, jak si je ještě v šesté nebo sedmé třídě mohli vybrat za referát moji spolužáci O_o To už jsem dávno byla v jiných vodách!

# 2 Čte i tvoje rodina nebo jsi černá čtecí ovce rodiny?
U nás čte hodně mamka a pak já. Táta vůbec, babička si z knihovny vypůjčí sem tam nějaké knihy a brácha pomalu zapadává do soukolí :D Doslova jsem ho naučila číst takovou Enid B. nebo Eragona a on skončil s Asterixem a Obelixem :)

# 3 Jaké knihy nejraději čteš? (Encyklopedie, poezie, próza...)
Prózu, neboli prostě příběhy. Na básničky jsem nikdy moc nebyla- až na ty, které píšou např. různí blogeři :) Jsou lepší a rozumíte jim víc než třeba Kytici.

# 4 Jaký žánr preferuješ a nejraději se k němu vracíš?
Nemám nejoblíbenější žánr, čtu od všeho trochu. Dystopie, fantasy, sci-fi, reálné příběhy. Ale nejvíce jsem si asi oblíbila a vracím se k reálným příběhům, nebo prostě knihám vycházejících ze života :)

# 5 Kolik knih doma máš?
Jéje. Máme jich opravdu hodně (dvě obří knihovny, pak jedna menší a ještě moje polička) ale dá se z toho číst jen ta moje část. Nevím, nejsem moc na staré knihy, kterých máme až přehršle, a těch mých je jen pár :( Přesněji řečeno 25.

# 6 Kolik jsi schopna za knihy utratit?
Já všude říkám, že za knihy všechno, ale ve skutečnosti hoodně málo. Skoro nic. Proto jich mám taky jen 25, čekám si na svátky, narozeniny, Vánoce...a občas si knihu koupím. Aby se neřeklo ;)

# 7 Jak raději nakupuješ knihy, osobně nebo přes internet?
Rozhodně osobně. Knížku si prohlédnu, jestli není poškozená, a vyberu si z těch deseti stejných vydáních v knihkupectví jednu svou :) Ale třeba knížky v cizích jazycích jdou přes internet. Doporučuju Book Depository! Mají poštovné zdarma :)

# 8 Jsi "známá" v některém obchodě nebo knihovně?
V knihovně určitě, ty paní už mě zdraví i na ulici, když je náhodně potkám :D Jsem pravidelným okupantem a odnesu si největší počet knížek ze všech :D A v Kanzelsbergru mě taky znají, minimálně se usmějou a zeptají se, co bych chtěla vidět a že jim přišlo tohle a tamto...

# 9 Půjčuješ si knihy raději z knihovny nebo si je koupíš?
Jak kdy. V knihovně jsem častěji, ale některé koupím a je mi jedno, jak kniha dopadne, jestli se mi bude líbit. To už podle anotace totiž víte, že jste se zamilovali :3

# 10 Dostáváš knihy na narozeniny, k svátku, za vysvědčení, na den dětí...?
Jo, jako dárky. Ale jen na ty důležitější oslavy, třeba den dětí jde úplně mimo mě, nebo třeba Mikuláš apod.

# 11 Kde nejraději čteš?
Buď si lehnu na postel, nebo sedím u stolu. Ale jsem schopná vylézt i na půdu a číst si tam ve starém křesle (teď v létě je ale pod střechou strašné vedro), anebo si prostě lehnu v pokoji na koberec.

# 12 Musíš mít u čtení ticho?
Když jsem byla mladší, v pohodě jsem si při čtení pouštěla hudbu do sluchátek. A pak, když jsem třeba četla jednu knihu dvakrát, se mi podruhé u různých momentů vybavily písničky, které jsem u toho poprvé poslouchala. Ale teď jsem raději, když mám klid a ticho. I když- nedělá mi problém si na rodinné oslavě vybalit knížku a začít číst, jen potřebuju víc soustředění abych okolo sebe uzavřela takovou průhlednou bublinu (jak si to alespoň představuju) a odizolovala ty hlasy. Pak na mě třeba máma i volá a já neslyším. A tenhle okamžik miluju, jste naprosto ponoření do příběhu...

# 13 V jakých polohách čteš?
Vleže, vsedě, a i ve stoje- to když jsme tři hodiny čekali v Polsku na autobus a on nechtěl přijet a nebylo si kde sednout.

# 14 Dokážeš se při čtení soustředit i na něco jiného, nebo prostě jen čteš?
Jak jsem psala u čísla 12, někdy ano, někdy ne. Jak chci.

# 15 Píšeš recenze na knihy, které jsi přečetla?
Určitě ano! Zaprvé mě to baví a zadruhé ráda čtu názory ostatních blogerů na určitou knihu. A pak mám dobrý pocit z toho, že někde uchovávám své pocity o jedné té knize...blog je k tomu skvělý. Ale mám pár restů- Zelená jako smaragd, Den trifidů a Panika. Na tyhle tři ještě musím napsat recenzi, a z těch posledních dvou vůbec nevím jak. Absolutně netuším jak se poprat s tím, co ve mě zanechaly, nebo spíš nezanechaly.

# 16 Zaznamenáváš si knihy, které jsi dočetla, které se ti líbily a po kterých naopak už nikdy nesáhneš?
Píšu si seznam do Knižní výzvy 2014 (viz. menu) ale jinak nic takového nepodnikám :)

# 17 Kolik přečteš knih za měsíc?
Teď o prázdninách i kolem deseti, ale ve školním roce je to žalostně málo. Spolu s koníčky nemám čas a ani třeba náladu. Ale příští rok končím s atletikou (konečně! byla jsem tam vážně nešťastná) a i když chci začít nějaký nový sport, čtení se snad do mého života víc vloudí :)

# 18 Považuje tě tvoje okolí za velkého knihomola? Jestli ano, vadí ti to?
Rodina a příbuzní ví, že ráda čtu. Bratranec si ze mě pokaždé dělá srandy typu: To bych nepřečetl ani za měsíc apod. ale to beru s úsměvem, mám ho moc ráda. Ve škole jsem s bývalou kamarádkou (Berry L, znáte všichni, už se spolu ale nebavíme) hodně o knížkách mluvila, a moje okolí většinou akceptovalo fakt, že si nosím knížku do školy. Na sboru to je v pohodě, jenom na atletice si ze mě všichni dělali doslova p**** za to, že jsem taková jaká jsem. Další důvod, proč s tím sekám.

# 19 Máš doma nějaké poukázky na slevy do knihkupectví?
Momentálně ne, ale měla jsem a využila jsem jich :3

# 20 Kupuješ knihy ve slevách, nebo i normálně, i když nejsou zrovna nejlevnější?
Jak říkám, já sama si knihy kupuji málokdy, jak ve slevě tak normální ceně. Slevy většinou bývají lákavé, ale mamka mi třeba nedovolí si knížky koupit, nebo mi je ani nekoupí, když ji poprosím. Nemáme doma místo, vždyť ty knížky nám už leží i na podlaze.

# 21 Čteš povinnou četbu?
U nás na škole povinnou nemáme. Na prvním stupni jsme hromadně četli třeba Robinsona Crusoe nebo Lovce mamutů, ale teď nám nedávají seznamy apod. Jediná povinná četba je z angličtiny a francouzštiny nebo ruštiny, a to nám hodí hromadu knih a my si jednu vybereme. Minulý rok jsem v angličtině četla Alenku v říši divů a francouzskou Popelku. Jsou to ale zlehčené verze, takže se to dá v pohodě zvládnout :) Horší je pak z toho psát esej, referát a být zkoušená, anebo ještě psát esej jako takovou "slohovku" na vylosované téma. Věřte mi, nic skvělého to není.

# 22 Klasika. Říká ti to něco, čteš ji?
Já osobně jsem si oblíbila třeba Julese Verna, i s jeho složitými popisy. Ten autor mě fascinuje, a jeho Ocelové město je dokonalé, na tehdejší dobu samozřejmě. Pak se třeba chystám na díla sester Bronteových, Janu Eyerovou, Emmu nebo Pýchu a předsudek, Rozum a cit. A chtěla bych si přelouskat také něco od Charlese Dickense, třeba takového Olivera Twista :)

# 23 Co říkáš na naivní knížky typu Stmívání, Škola Noci apod.?
Stmívání, ostatně jako celá Twilight mi před dvěma roky přišly docela dobré. Je to prostě klasická upířina, ale hezky napsaná. Pak tu jsou ty napodobeniny, např. Škola Noci, ochucené o pár biologických faktů navíc. A zrovna tahle série je naprosto k nevydržení. Pro mě. Taky, v šestce se mi to docela líbilo, a první díly jsou slušné, i když jak které části. Pak je období asi čtyř knih, kdy jsem fakt umírala nudou, a je to vlastně pořád to stejné, i anotace je o pár slov téměř shodná, a nic se neděje. Ale nevydržela jsem to a přečetla si i nově desátý díl, a tady už to bylo docela dobré, ale jen na konci, samozřejmě. 11 díl vyšel teď v červnu, ale nevím, jestli do něj půjdu. U téhle série mi to natahování přijde až trapné, dějová linka totéž a líbí se mi jenom novely, jelikož ty jsou opravdu pěkné.

# 24 Nejoblíbenější kniha?
Vždycky říkám: "Aktuálně je to..." protože nemám úplně nejoblíbenější knihu. Každá má plus i mínus, nenarazila jsem na knihu, která by to takhle neměla. Jo, dobře, asi Hvězdy od Johna Greena nebo Chvíle před koncem, ty chybu nemají. Ale...
Aktuálně jsou mou nejoblíbenější knihou Rebelové věčnosti, na ty nemůžu přestat myslet už od čtvrtka minulého týdne.

# 25 Vypisuješ si citáty z knih?
Ehh, já bych tolik chtěla, ale jaksi na to pokaždé zapomenu...anebo ty citáty v určitých knihách prostě neobjevím! Někdo je vidí v každém odstavci, ale já ne...Ale pamatuju si všechny z Hvězd nebo Hledání Aljašky. Ty jsou krásné.

# 26 Nejoblíbenější citát?
"Když lidé spojí síly, jsou silnější. Nemusí žít ve stálém strachu jako vy venku. Necháváme si vládnout, protože pro nás to znamená, že budeme v bezpečí.
"Kdyby stíny prolomily zábrany, kdyby padla vláda- kdyby se cokoli pokazilo, většina těch lidí by byla naprosto bezmocná. Všichni už zapomněli, jak přežít."
Linda Ainsleyová & Oren, V podsvětí (Meagan Spooner), str. 94

# 27 Maluješ, píšeš do knih?
Ne, protože mi to přijde jako poškozování. Mám ráda, když je třeba paperback malinko zohýbaný, ale jinak, za mě NE!

# 28 Jíš/piješ u čtení?
Ano :D Hlavně proto, že mám pořád hlad, a taky proto, že je to prostě...fajn! A někdy tu knihu nemůžete odložit.

# 29 E-knihy, nebo normální tvrdé, které si můžeš vzít do ruky?
Já...e-knihy jsem vždycky odsuzovala, ale jsou dobré. Někdy je lepší mít knížku doopravdy, ale jindy jich ta dvoustovka ve čtečce taky neuškodí...:)

# 30 Změnilo ti čtení život?
Totálně. Díky čtení jsem dobrá v češtině, pravopise obecně (ne, větné rozbory vás knihy bohužel nenaučí :D) a myslím, že i krapet chytřejší, moudřejší. V knihách se ukrývá moudrost, a já jí vždycky chtěla strhnout neviditelný plášť.
Knížky jsou můj jiný svět, a bez nich bych to asi nebyla já.

Na závěr dodám, že to je opravdu fajn tag, a někdy vymyslím i třeba nějaký ten můj :) Moc mě to baví.
Zoey
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | E-mail | Web | 17. července 2014 v 18:02 | Reagovat

Jo, citáty v Hvězdách a Aljašce jsou nádherné. :)
Taky si myslím, že lidé, co čtou, jsem jaksi... ne chytřejší, to zní divně, moudřejší, to je to slovo. :) A taky mají mnohdy jiný pohled na svět. :)

2 blogctvrteholky blogctvrteholky | 17. července 2014 v 18:42 | Reagovat

Zajímavé odpovědi, na hodně otázek jsi odpověděla podobně jako já, což mě těší. Docela tě lituji, že musíte číst v cizích jazycích, u nás naštěstí nic takového nevedeme. Já bych to určitě nezvládla. :D Divím se, že máš tak málo knížek! :O Ale zase chápu že ne všichni mají tolik místa. Já mám teď novou knihovničku, ale už je zase plná, takže budeme kupovat další. :D
Určitě nějaký tag udělej, mě to taky hrozně bavilo vymýšlet a taky si ráda počtu i odpovědi všech dalších. :-)

3 Ami Ami | E-mail | Web | 17. července 2014 v 19:31 | Reagovat

Je to zajímavé!
Já si třeba ve Hvězdách podtrhávala citáty, ale Hvězdy mám ve svém vlastnictví, takže... :D Já mám svojí pidi knihovničku a knížky už nemám kam dávat! Doslova!

4 Angela Angela | Web | 17. července 2014 v 23:07 | Reagovat

Skvělý tag, také jsem přemýšlela nad tím, že se zapojím. :) Líbí se mi tvé odpovědi, v mnoha věcech to mám podobně. Citáty většinou zapomenu, ale taky si pamatuji nazpaměť všechny z Aljašky a Hvězd. Nebo třeba v Ten, kdo stojí v koutě jsou skvělé citáty. :)

5 Ailin Ailin | Web | 19. července 2014 v 7:48 | Reagovat

Nádherně napsané! :-)

6 All All | Web | 21. července 2014 v 23:42 | Reagovat

Parádní tag! :)Nejvíc se mi líbila poslední otázka i odpověď. :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama