Polibek pro Annu

14. února 2014 v 15:35 | Zoey |  Recenze knih
Název: Polibek pro Annu
Autor: Stephanie Perkinsová
Série: Polibek pro Annu
Díl v sérii: 1
Nakladatelství: Cooboo||2012
Anotace: Sedmnáctiletá Anna se cítí podvedená. Její rodiče ji totiž posílají na roční studium do Francie - přes půlku planety, do neznámého prostředí, aniž by navíc uměla slůvko francouzsky. Musí tak opustit své přátele, potenciální lásku i veškerá pohodlí amerického života a začít úplně nanovo. V romantické Paříži, ve městě, které nikdy nespí, se vrhá do nových vztahů i zkušeností a odhaluje v sobě skryté vlastnosti. A také je tu jeden spolužák, Étienne St. Clair, který se liší od všech chlapců, které kdy Anna potkala…


MŮJ NÁZOR

Knížku Polibek pro Annu jsem vyhrála ve víkendovce na stránkách nakladatelství Cooboo. Vybrala jsem si ji ne z důvodu, že bych zbožňovala nějaké zamilované románky, ale protože se odehrává v Paříži, protože mě anotace docela překvapivě vzala, a protože si ji chci hrozně přečíst už hrozně dlouhou dobu.
Netušila jsem, co přesně čekat- jestli to bude vážně hrozně zamilované (bylo) nebo to bude taky zajímavé a bude se tam psát o Paříži, a budou tam v textu slovíčka psaná francouzsky a kurzívou (byly). Nakonec to prostě bylo všechno dohromady, do toho pořádná dávka vtipu a člověku je po přečtení hnedle líp. Cítí se líp. A co víc ještě říct k tomuhle ve všem zajímavém příběhu? No, asi jsem si uvědomila ještě víc, že do té Paříže se jednou podívat musím.

Sedmnáctiletá Anna mi přišla hrozně sympatická už od začátku. Posedlá pořádkem a filmy, píše na ně recenze a chce být filmová kritička- no, proč ne? Není to žádná hrdinka, která objeví nové schopnosti, musí zachránit svět, stihnout se zamilovat a ještě najít samu sebe.
A to je na tom to nejlepší. Anna je normální, obyčejná američanka. Má rozvedené rodiče, její táta je úspěšný spisovatel románů co končí smrtí, máma nesdílí její názory a mladší brácha nesmí jíst nic co obsahuje potravinářskou červeň 17.
Ale pořád to je její život. Když jí tedy táta oznámí, že odjíždí na rok do Francie aby si rozšířila obzory, není nadšená. Vůbec. Neumí francouzsky a navíc- nechce se jí prostě pryč od kamarádky Bridgette a sexy kluka Topha, který se jí líbí.
Ale v Paříži se seznámí nejen s novými lidmi ale i svou budoucí láskou. Etienne St. Clair. Páni lidi, tuhle postavu jsem si hrozně oblíbila! Nejen, že jsem se musela smát snad každému jeho slovu, protože bylo prostě vtipné, ale byl to kluk, jakého asi hned tak nepotkáte. Prostě fajn týpek.
Potom tu ovšem byla jeho holka Ellie (prostě zápletku vám tady blíž vyprávět nebudu, to si musíte zkrátka přečíst), ale i jiní: Meredith, Rashmi, Josh, to byla zkrátka dohromady taková parta.

Samozřejmě- byla to zamilovaná knížka, ale pěkná, milá oddychovka od těch dystopií, fantasy a sci-fi. Neříkám, že je nemám ráda, ale tohle je jednou za čas prostě bezvadné. Naučila jsem se pár nových slovíček (chocolate chaud, petits macarons a další), hodně se v knize i psalo o Paříži, o Notre-Damu, Eiffelovce, o bagetách, cukrárnách a jídle. O tom, co Francouzi rádi a neradi.
Bylo tu rozhodně pěkné srovnání, jak se Anna vrátila na Vánoce do Ameriky a jaký to byl rozdíl oproti Francii. Ať už v kávě nebo že se ti lidé nemohli před odchodem z domu aspoň učesat. Rozuměla jsem tomu.
Obálka je taky moc pěkná, taková jednoduchá a vystihuje příběh. Knížka je i občas psaná formou emailů, což jí ovšem na kvalitě neubírá. Naopak.
Hrozně se mi příběh líbil, takže kdo se na něj cítí, tak si ho přečtěte. Možná vás i mile překvapí, to posuzovat nemůžu. Ale napsané to je dobře :)

UKÁZKA

Kecáme až do tří do rána, takže se vzbudím až po obědě. Oblíknu se ve spěchu, aby mi nezavřela kafetérie. O sobotách a nedělích je otevřená jen na brunch. Když dorazím, je tam ticho, ale Rashmi, Josh a St. Clair sedí u svýho obvyklýho stolu.
Znervózním. Celý týden si mě dobírají, protož se vyhejbám všemu, co vyžaduje objednání. Vymlouvala jsem se ("Na hovězí jsem alergická", "Nic nechutná líp než chleba", "Ravioli se přeceňují") ale věčně tomu utíkat nemůžu. U pultu je dneska zase monsieur Boutin. Seberu tác a zhluboka se nadechnu.
"Bonjour, ehm... polévka? Supa? S'il vous plait?
"Dobrý den" a "děkuji". V naději, že mi Francouzi odpustí, jak jim przním zbytek jejich nádhernýho jazyka, jsem se nejdřív naučila zdvořilosti. Ukážu na kotel s červenooranžovou polívkou. Dýňová, myslím. Voní to báječně, jako šalvěj a podzim. Je začátek září a venku je pořád teplo. kdy přichází do Paříže podzim?
"Ach! Soupe," opraví mě monsieur Boutin laskavě.
"Sí, soupe. Teda oui. Oui!" Rozhoří se mi tváře. "A ehm, to ehm-toto jako salát s kuřetem a zelenýma fazolkama?"
Monsieur Boutin se zasměje. Je to veselý smích, jako když se Santa Klaus popadá za břicho. "Kuře a haricots verts, oui. Vité, muzeté mluvít anglický na mnjé. Já rozumím móc dobré."
Zrudnu jako rak. Jistě, že v americký škole mluví anglicky. A já jsem pět dní přežívala na stupidních hruškách a bagetách. Podá mi misku s polívkou a talířek s kuřecím salátem. Při pohledu na teplý jídlo mi zaškrundá v břiše.
"Merci," řeknu.
"De rien. Radó se staló. A dufám, ze uz nebudete vyhybát se mnjé a budete jíst!" Položí si ruku na srdce, jako by ho měl zlomený. Usměju se a zavrtím hlavou, že ne. To zvládnu. To zvládnu. To zvl...
"TAK TO NEBYLO TAK HROZNÉ, CO ANNO?" zahuláká na mě St. Clair z druhé strany kafetérie.

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | E-mail | Web | 14. února 2014 v 16:43 | Reagovat

Já si to budu muset někde sehnat, nebo stáhnout! :) A do Paříže bych se vrátila hned, je to tam nádherné. :)

2 Mrs. Writer Mrs. Writer | E-mail | Web | 14. února 2014 v 17:12 | Reagovat

Ten pocit, když jsi si přesně tuhle knížku přála k narozeninám a pak na ni najdeš takovouhle recenzi :3 Už se jí nemůžu dočkat, babča mi ji za dlouhou půl hodinu doveze... to je tak dlouhé čekání! XD
Krásná recenze! :)

3 Camilla Camilla | Web | 14. února 2014 v 19:37 | Reagovat

Hezká recenze.:) Tohle je jedna ze strašného množství knih, které hodlám přečíst. :D

4 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 14. února 2014 v 21:16 | Reagovat

O knížce jsem slyšela, ale ještě pořád jsem se nedokopala k tomu, abych si ji přečetla, i když mám tu možnost. Jinak dobrá recenze, která mě už napůl nalomila. Tak až dočtu knihu, co čtu teď, vrhnu se na to.. :-)

5 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 15. února 2014 v 9:12 | Reagovat

Hezká recenze:-) O knize jsem slyšela a četla už i recenzi u Ami, ale nehodlám si ji koupit - 1. romantické příběhy moc nemusím, 2. - učení francoužštiny coby POVINNÉHO druhého jazyka dokáže člověku znechutit všechny francouzská slovíčka (ať už psaná kurzívou nebo ne) a Paříž taky. Nechápu co na tom všichni tka vidíte:D

6 ellnesin-blog ellnesin-blog | Web | 16. února 2014 v 8:16 | Reagovat

Už jsem na ní vidĕla dost recenzí, vážnĕ si jí budu muset přečíst! A ta ukázka byla skvĕlá...

7 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 22. února 2014 v 11:24 | Reagovat

Annu mám moc ráda ^^ Jen pak Lola mě neskutečně zklamala nom... :I

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama