Hunger Games: Vražedná pomsta

10. ledna 2014 v 20:06 | Zoey |  Recenze knih
http://data.bux.cz/book/016/128/0161288/large.jpg
Název: Hunger Games-Vražedná pomsta
Autor: Suzanne Collinsová
Série: Hunger Games
Díl v sérii: 2
Nakladatelství: Fragment||2010
Počet stran: 356
Počet kapitol: 27
Anotace: Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných. Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?


MŮJ NÁZOR
Obsahuje spoilery

Hned po dočtení prvního dílu jsem se vrhla na druhý. Hrozně jsem se na něj těšila, protože film je úchvatný a Vražedná pomsta ve mě zanechala i před dvěma roky hodně silné pocity.
Katnissiny myšlenkové pochody pro mě byly leckdy k nezaplacení. Nemám moc ráda knížky, kde nejsou. Myšlenky hlavního hrdiny úžasně oživí knihu, to byste mi nevěřili jak. A i Katniss má smysl pro humor. Ovšem Haymitch forever!
Obálka druhého dílu (teď mám na mysli tu novější) je taky skvělá. Tak šíleně se mi líbí, až to bolí. Jsem hrozně ráda, že mám ty knížky doma!

Když se Katniss s Peetou vracejí domů jako vítězové, je jasné že nic už nebude tak jako dřív. Hurikán a Katniss to mají mezi sebou jen tak tak. A Peeta je také naštvaný. Do toho turné vítězů, nový vrchní mírotvorce, vypálení Jarmarku a kruté testy. Bičování. Vzbouřené kraje. Vzpomínky. A noční můry především.
Katniss se duševně připravuje na návrat k Hladovým hrám coby trenérka, ale pak se, protože jsou Čtvrtohry, vylosuje prezident Snow papír, kde je napsáno téma pro letošní hry.
Splátci a splátkyně budou vybráni z již existujících řad vítězů.
A jelikož je Katniss jediná dívka, která kdy vyhrála z dvanáctého kraje, vrací se určitě. Peeta se pak přihlásí dobrovolně místo Haymitche a je to tu zpátky- zamilovaný párek, který se snaží přežít.
Po rozhovorech a tréninku, kdy se Katniss seznamuje s ostatními splátci a zdá se, že naváže mnohá spojenectví, vstupuje do arény. Zde se nakonec spojí s Finnickem Odairem a Mags, jeho bývalou chůvou, a samozřejmě s Peetou.
V aréně si Katniss pobude jen krátce. Poté, co zemře opravdu rychle většina ostatních, přijde rebelka na nápad vyhodit celou arénu do vzduchu. To jí nakonec zachrání život. Jí, Haymitchovi, vrchnímu tvůrci her, jenž je na dobré straně a Finnickovi.
Ovšem Peeta byl zajat a dvanáctý kraj zničen.

Moje nejoblíbenější postava byla jednoznačně Katniss a hned po ní Finnick. Finnicka si prostě musíte zamilovat, je hrozně vtipný a svérázný.
Potom třeba Johanna, se svou trochu sveřepou osobností, nebo Mags, kterou jste museli mít rádi ve všech směrech. Pak tu bylo samozřejmě ještě další velké množství postav, jako Pluatarch, tvůrce her, známí Haymitch a Cetkie, Prim, a další.

Celkově bych knihu hodnotila vážně kladně, byly tu skvělé scény s vraždícími opicemi, nebyla zkrátka nouze o akci. Kdyby se mě někdo zeptal, komu bych především doporučila tuhle knihu, musela bych ho odkázat do jiných vod, protože neumím přesně odpovědět. Tahle kniha by se mohla líbit všem, ale ne všichni na to máme stejný názor, že. :)

UKÁZKA

V den sklizně panuje dusné horko. Obyvatelé Dvanáctého kraje tiše stojí na náměstí pod dohledem kulometů. Stojím sama v malé ohrádce oddělené provazy od okolí, zatímco Peeta s Haymitchem stojí v podobné ohrádce napravo ode mě. Sklizeň trvá necelou minutu. Cetkii s výstřední parukou kovově zlatého odstínu chybí obvyklý elán. Musí chvíli lovit v dívčím osudí, než nahmatá jediný kousek papíru, na němž je pochopitelně moje jméno. Pak vylosuje Haymitche, který na mě sotva stíhá vrhnout nešťastný pohled, než se Peeta nabízí jako dobrovolník.
Hned nás odvádějí do soudní budovy, kde na nás čeká vrchní mírotvorce Knut. "Nový postup," oznamuje s úšklebkem. Procházíme zadními dveřmi a vezou nás na nádraží. Na nástupišti chybějí kamery i dav, který by nás vyprovodil na cestu. Objevuje se Cetkie s Haymitchem, i oni v doprovodu vojáků. Mírotvorci nás všechny nahánějí do vlaku a přibuchují za námi dveře. Souprava se dává do pohybu.
Dívám se z okénka na mizející Dvanáctý kraj, aniž bych řekla svým blízkým, co jsem měla na srdci.

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 10. ledna 2014 v 20:11 | Reagovat

Miluju tuhle sérii :-D

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 10. ledna 2014 v 21:01 | Reagovat

Kniha je dost dobrá. Vlastně všechny jsou dobré, víc než to. Máš dobře napsanou recenzi. Zaujala mě a díky té recenzi bych si knihu určitě přečetla, kdybych ji neznala :-)

3 Cookie Cookie | Web | 11. ledna 2014 v 13:14 | Reagovat

Knížka je skvělá. :) Finnicka a Katniss jsem měla taky moc ráda. :) Jenom mi přišel trochu nudný ten začátek. Nic moc se tam podle mě nedělo. :/

4 .Putta .Putta | Web | 11. ledna 2014 v 16:33 | Reagovat

Absolutně souhlasím. Kniha je čtivá a neskutečně dobře napsaná. Katniss jsem si také oblíbila, zkrátka jedna z mála hrdinek, které se odlišují od těch ostatních naivních a ubrečených holek.
Skvělá recenze :)

5 Kate Kate | E-mail | Web | 12. ledna 2014 v 10:46 | Reagovat

Já teda stejný názor mám. ;) Opravdu dokonalá kniha! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama