Tma a prázdnota

17. listopadu 2013 v 11:30 | Zoey |  Recenze knih
Název: Tma a prázdnota
Autor: Carrie Ryanová
Série: Les rukou a zubů
Díl v sérii: 3
Nakladatelství: Mladá Fronta||2013
Počet stran: 400
Počet kapitol: 45
Anotace: Rozpadající se mrakodrapy Temného Města jsou jedním z mála útočišť živých lidí ve světě plném oživlých mrtvých. A budoucnost se zdá být ještě pochmurnější než přítomnost… Poslední bašta civilizace se hroutí a zároveň s ní se hroutí i Anniny dosavadní jistoty. Na pozadí umírajícího světa prožívá lásku, zklamání a sžíravé vnitřní konflikty. Shledává se se svou dlouho ztracenou sestrou, s přítelem, kterého milovala, ale který se změnil, a také se záhadným mladíkem, jehož výjimečnost je darem i prokletím zároveň. Anna by chtěla žít, ale zatím se jí daří stěží přežívat. Podaří se jí najít samu sebe i bezpečné místo, kde by mohla naplnit své sny?


MŮJ NÁZOR
Na tuhle knížku jsem se děsně těšila. Třetí díl téhle úžasné trilogie vypráví Gábiina sestra Annah a odehrává se v troskách Temného města. Anna mi přišla jako hrozně silná dívka, prostě se pořád nutila jít dál, přežít do dalšího rána. Knížka je napsaná hrozně čtivě, a první část, kdy město zaplaví horda, z ní vyzařovala taková zoufalost, že jsem se úplně klepala. Kdybych si měla představit, že bych měla utíkat, s mým bráchou, rodinou, před prašivci (tak se v tomto díle říkalo zombíkům), no to prostě nevím. Bylo to skutečně prostě podané s neskutečnou vervou,a Annu jsem si oblíbila asi nejvíc ze všech tří dívek, které vyprávěly trilogii.

Anna jako malá chtěla objevit svět za plotem, jenž obepínal jejich vesnici v Lese rukou a zubů. S kamarádem Eliasem a dvojčetem Abigail (neboli Gábi z Vln zmítaných smrtí) se i přes zákaz rodičů vydali do Lesa, po stezkách, mezi ploty. Gábi ale upadla a odřela si koleno, odmítala jít dál, chtěla se vrátit. Elias a Anna se ale báli zloby rodičů, a tak nechali Anninu sestru opuštěnou v Lese a šli dál.
Skutečně našli Temné město, nebo spíš to, co z něj zbylo, a začali se vydávat za sourozence. Přežívali, jak se dalo, a když byl Elias starší, rozhodl se jít k verbířům na povinné dva roky, aby měli pak víc peněz.
Tři roky strávila Anna sama ve městě, učila se spoléhat sama na sebe, a stále věřila, že se Elias vrátí. Netušila, co se s ním stalo, její jizvy hyzdily její tvář, nebyla hezká, a trápila se tím. Když se jednoho dne rozhodla odejít pryč, setkala se s Gábi a Catcherem, kteří do města přišli, aby ji našli. Cestou ovšem probudili hordu- a ta postupně zaplaví město, rozdělí trojici, a Anna s Catcherem musejí najít Gábi a zmizet dřív, než prašivci zdecimují úplně všechny a všechno.
Do toho přichází i uzdravený Elias, verbíři nakonec věznící všechny na ostrově odděleném od Temného města, zneužívání Anny a Gábi (téměř) vojáky, a stálé pokusy o únik do Visty- vesnice, kde je ještě bezpečno, a kde zůstala Mary s Harrym, nevlastní matka Gábi, a její kamarád. Také spory mezi rodinou, nevyřešená minulost, láska a nenávist. To všechno se promíchává celým příběhem.
Konec je úchvatný. Elias, Catcher, Gábi a Anna utíkají od verbířů spolu se spoustou dalších přeživších v Temném městě v balónech na bezpečnou část poloostrova. Anna skočí, protože balón je přetížený, a dostane se na bezpečnou část podzemním metrem plným !zamrzlých prašivců! a prašivců, kteří ji sledují. Celý příběh je naprosto dokonale sepsaný. Takové zoufalství při čtení knihy, kdy máte pocit, že jste tam taky- to všechno na čtyřistech stranách, které mi i tak přišly moc krátké.

Jak už jsem se zmiňovala výše, mezi nejoblíbenější postavu patřila Anna. Z těch tří dívek co trilogii postupně vyprávěly mi přišla nejnormálnější a nejlepší. Potom, co se dala dohromady c Catcherem, a překonali jeho imunitu, jsem jásala na celý dům.
Catcher samotný byl taky fajn. Jeho prokletí, být imunní, mě dělalo smutnou. A Elias s Gábi, těm jsem přála, aby to přežili a zůstali spolu. Nesnášela jsem verbíře, protože to byli odporní chlapi. Bylo mi líto té spousty mrtvých lidí a oduševnělých, kteří byli vězněni ve Svatyni. A potom prašivci- ach jo, všudypřítomní.

Celkově knížku hodnotím dost kladně. Skvělý závěr celé trilogie, a Carrie (jak ironické jméno zrovna pro autorku těchto knížek) nám napsala úchvatný konec. Všechny příběhy skončily, už jsou uzavřeny. Ale stejně nenápadně pokukuju, jestli nebude další díl...třeba jen volné pokračování!

UKÁZKA
Tohle město kdysi stálo za to. Viděla jsem fotky, na kterých se skvělo ve vší slávě - okna se leskla v záři slunce, až se do očí draly slzy. V noci se jeho světla zabodávala do tmy jako zvuk sirén, křiklavě a vyzývavě, zatímco přes den muži v bílých rukavičkách v jednom kuse otvírali dveře dámám vrávorajícím na vysokánských podpatcích.
Občas přemýšlím, co se s těmi dámami asi tak stalo, když udeřil Návrat - jestli dokázaly utéct a zachránit se, když měly nohy uvězněné v takových směšných krámech. Přemýšlím, jaký asi musel být svět před tím vším - bezpečný a pohodlný.
Dnes město nepřipomíná nic z toho. Ocelové nosníky se vzpínají k nebi jak holé kosti zmrzačených prstů. Polovina výškových budov se už zřítila a šmelináři dávno ukradli složitě kroucené kování a ozdobné mříže. Nezbylo tu skoro nic, jen strach, který se jako mlha přelévá ulicemi.
Strach z verbířů. Strach z nečistých. Strach z toho, co přijde.
Přesto je to můj domov. Kromě vesnice, ve které jsem žila jako dítě, jsem jiný neměla, nic jiného jsem nikdy nepoznala.
Je to nevlídné a nelítostné místo, ale je to také útočiště těch, kteří dychtí přežít. Musíš jen platit nájem, řídit se pravidly a snažit se, aby ses udržel naživu.
A proto jsem se teď, zatímco sedlina večera zvolna klesá ke kraji nebe, ocitla na nezemské straně Palisády, která Temné Město obepíná a chrání. Sem chodíval Elias, když nutně potřeboval peníze, když potřeboval něco na prodej, abychom mohli zaplatit nájem a zůstat v našem mrňavém bytečku další rok. Tady člověk sežene cokoliv a sem jsem se také vydala hledat pomoc, když jsem dnes ráno zlomila svůj jediný nůž.

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ami Ami | E-mail | Web | 17. listopadu 2013 v 17:23 | Reagovat

Ježiš, já si to sakra už musím přečíst, jen můj problém je, že mám snad tunu knížek + Ty, které jsem dostala k narozkám, já se snad picnu!!!!! :D

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 17. listopadu 2013 v 21:01 | Reagovat

Knihu neznám, ale vypadá docela zajímavě.. Asi se podívám po prvním díle a uvidím.. :-)

3 .Putta .Putta | Web | 17. listopadu 2013 v 22:19 | Reagovat

Skvělá recenze. Kniha Les rukou a zubů se mi poprvé dostala do rukou asi tak před rokem a moc mě to neoslovilo. Spíš jsem přečetla asi první 3 kapitoly a ty mě neoslovily :D Poslední dobou na tuto sérii slyším snad jen samou chválu, takže budu muset zajít do městské knihovny, knihu si přečíst až do konce a pak mi nezbyde asi nic jiného, než se jí omluvit :D
PS : Tvůj blog také ráda navštěvuji a těším se na další články. ( a také jsme si tě dala do oblíbených :-P )

4 Bella-Kate<3 Bella-Kate<3 | Web | 19. listopadu 2013 v 15:16 | Reagovat

Zní to úchvatně :3

5 Ronnie Ronnie | Web | 22. prosince 2013 v 13:56 | Reagovat

Tenhle díl už bych si vážně měla přečíst, doma mi kniha leží už několik měsíců a já jsem ještě pořád nebyla schopná se do ní pustit. Asi bych to měla KONEČNĚ napravit. :-) A myslím, že po přečtení budu taky vyhlížet pokračování... aspoň malinké! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama