Město z popela

1. listopadu 2013 v 12:50 | Zoey |  Recenze knih
Název: Město z popela||City of Ashes
Autor: Cassandra Clareová
Série: Nástroje smrti
Díl v sérii: 2
Nakladatelství: Mladá Fronta||2010
Počet stran: 400
Počet kapitol: 19
Anotace: Clary Frayová si toužebně přeje, aby se její život vrátil do normálních kolejí. Ale co je vůbec normální, když jste lovec stínů, zabíjíte démony, vaše matka je v kómatu způsobeném kouzlem a vy najednou vidíte obyvatele podsvěta, jako jsou vlkodlaci, upíři a víly? Kdyby se Clary obrátila ke světu lovců stínů zády, mohla by trávit víc času se svým nejlepším kamarádem Simonem, ze kterého se postupně stává něco víc než jen kamarád. Lovci stínů ji však nehodlají nechat odejít, obzvláště její pohledný, avšak nesnesitelný znovunalezený bratr Jace. Navíc jediný způsob, jak by mohla Clary pomoci své matce, je najít Valentýna, nebezpečného a zákeřného lovce stínů, který je zároveň jejím otcem.
V napínavém pokračování románu Město z kostí Cassandra Clareová vtáhne čtenáře zpět do temných spárů newyorského podsvěta, kde moc znamená pokušení a láska s sebou vždy přináší nebezpečí.


MŮJ NÁZOR

Na druhý díl této série jsem se moc těšila, začala jsem ho číst co jsem dočetla první díl. Tentokrát jsme opět bojovali s Valentýnem. Hrozně mě mrzelo, že Jace a Clary jsou sourozenci, prostě mi to tam nesedělo. Jejich matka navíc byla v kómatu, a Luke jakožto vlkodlak na tom taky nebyl nejlíp. Začínali jsme dost bídně.
Hodně mnou ale otřásla vražda Mlčenlivých bratrů a zavření Jace do vězení ve Městě z kostí! Jak někdo může zavřít Jace, to mi ani nezkoušejte vykládat. K smrti jsem zato nenáviděla Inkvizitorku. Na konci bych ale byla radši, kdyby přežila, a řekla Jaceovi, co mu říci chtěla. Sakra. Kdyby Jace nebyl v tomhle díle tolik navztekaný a temný, asi by se dozvěděl víc. Ale i tak ho mám ráda, protože i přes to, že Valentýn ho všemožně chtěl na svou stranu, tak nakonec zůstal u Clary. A ta dokonce chodila se Simonem, což mě dost štvalo. Clary prostě patří k Jaceovi, a nijak jinak. Konec knihy mi ani nepřišel nějak, že bych hned šáhla po třetím dílu, ale i tak v něm byl příslib nových možností. Těším se až si přečtu Město ze skla.

Clary se chce odloučit od světa lovců stínů, a chodí se Simonem. Ovšem všechno se změní, když je Simon přeměněn v upíra, a Valentýn se opět hlásí o slovo vraždou Mlčenlivých bratrů a chystaným pekelným rituálem se dvěma Nástroji Smrti. Po celém městě jsou záhadně zavražděni mladá víla, čaroděj a Valentýn potřebuje k úplnému rituálu ještě krev upíra a vlkodlaka. Simon a Maia, jakožto nejbližší se stávají jeho oběťmi.
Do toho přichází Inkvizitorka, Valentýn chce Jace na svou stranu a ten se potácí mezi dobrem a zlem, a celému světu hrozí válka. Clary s Jacem však objevili svá nadání- Clary umí kreslit úplně nové runy a Jace zase umí, co si zamane..tak nějak jsem to pochopila. Konečná bitva mezi Valentýnem a Lovci stínů proběhne na jeho lodi. Clary se dozví hodně o své minulosti, a tak i Jace. Ten na konci usoudí, že už pro ni bude vždy jen bratrem. Simon se změní v napůl člověk-upíra, tak jsem si to alespoň domyslela. Jace ho totiž zachrání tím, že mu dá svou krev.
Na konci se dozvíme, že záhadná lovkyně stínů Madeleine ví jak probudit Jocelyn. A tím příběh končí a otvírají se nové obzory.

Mezi ty nejlepší postavy patřila opět Clary s Jacem, Simon, Luke a objevili se i noví- rodiče Marysa a Robert Lightwoodovi, vlkodlačí dívka Maia, se kterou nemám tušení co se stalo, a nikde to nebylo osvětleno, Inkvizitorka, a Madeleine, přítelkyně Jocelyn, která na konci hrála významnou roli. Nesnášela jsem Valentýna, a démony, všechny ty šílené démony, a potom i Královnu Víl. Přišla mi hrozně sebeupjatá.
A Simon se stal upírem. Hrozně mě to vyděsilo, a na konci, kdy se s ním stala taková divná věc, ještě víc. Doufám, že nebude hybrid...

Celkově bych knihu hodnotila dost kladně, protože Claerová si nenechala jen tak ujít možnost popsat Valentýnovu loď, všechny druhy démonů a další lovce stínů. Líbila se mi i zápletka, pekelný rituál přeměny, všechno. Obálka je také docela dobrá- na tehdejší rok. Těším se na to nové vydání, ta vypadá skutečně slibně. V knize opět nechyběl humor a vtipné hlášky našeho drahého Jace. To mám na těchle knihách moc ráda, prostě se u nich umíte zasmát, i zabrečet.
A těším se až knihu budu mít doma :)

UKÁZKA

"Tak dobře, mám to," prohlásila Clary, když se vrátila do obývacího pokoje se skicákem v jedné ruce a s krabičkou různobarevných pastelek Prismacolor ve druhé. Odtáhla jednu židli od zřídka používaného jídelního stolu (Luke vždy jedl v kuchyni nebo ve své pracovně, takže se na stole válely jen papíry a staré účty), posadila se a skicák si položila před sebe. Cítila se trochu jako při testu ve výtvarné škole. Nakresli tohle jablko. "Takže co mám dělat?"
"Co myslíš?" Jace stále ještě seděl na stoličce vedle klavíru a ramena měl svěšená. Vypadal, jako by celou noc nespal. Alek se za ním opíral o klavír, pravděpodobně proto, že dál od Krasomila už se dostat nemohl.
"Jaci, to by stačilo." Luke seděl vzpřímeně na gauči, avšak vypadal, že to pro něj není zase tak jednoduché. "Říkala jsi, že umíš vytvářet nové runy, Clary?"
"Říkala jsem, že si to myslím."
"Tak já tě teď požádám, abys to zkusila."
"Teď?"
Luke se slabě usmál. "Pokud tě ovšem nenapadá něco lepšího." Clary ve skicáku nalistovala volnou stránku a upřeně se na ni zadívala. Ještě nikdy jí žádný list papíru nepřipadal tak dokonale prázdný. Intenzivně cítila napětí, které v místnosti zavládlo, všichni ji totiž pozorovali - Krasomil se svou pradávnou, dobře ovládanou zvědavostí, Alek příliš zabrán do svých vlastních problémů, než aby ho zajímaly její, Luke s nadějí a Jace s chladným, děsivě prázdným výrazem. Vzpomněla si, jak jí řekl, že si přeje, aby ji dokázal nenávidět, a přemýšlela, jestli se mu to jednoho dne povede.

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ami Ami | E-mail | Web | 1. listopadu 2013 v 13:39 | Reagovat

Skvělá recenze a už se nemůžu dočkat až jí doma budu mít. Úplně jsi mě na ni navnadila :-)

2 Camilla Camilla | Web | 2. listopadu 2013 v 9:31 | Reagovat

Hmm, přečtu si :D Pěkná recenze :-)

3 Katherine Katherine | Web | 2. listopadu 2013 v 11:40 | Reagovat

Úžasná recenze :)

4 Lily "Aravis" Starfall Lily "Aravis" Starfall | E-mail | Web | 2. listopadu 2013 v 13:33 | Reagovat

Tuhle sérii si chci přečíst už strašně dlouho, ale nějak jsem se k tomu pořád nedostala :(
Jo a nominovala jsem tě do Liebster Award. Nemáš zač :D :D

5 blogctvrteholky blogctvrteholky | 2. listopadu 2013 v 15:36 | Reagovat

Krásná kniha, teď ji čtu a nemůžu si to vynachválit, miluji ji! :D

6 Sisi / Siska Sisi / Siska | Web | 3. listopadu 2013 v 8:39 | Reagovat

miluju miluju miluju.. :D  :D  :D jsem ráda, že dáváš tolik hvězd.. určitě si to zaslouží.. :D  :D

7 lilliinka lilliinka | E-mail | 5. listopadu 2013 v 9:01 | Reagovat

Tak to teda neznám. Nemám. Zatím:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama