Vlny zmítané smrtí

21. října 2013 v 11:18 | Zoey |  Recenze knih
Název: Vlny zmítané smrtí||The Dead-Tossed Wawes
Autor: Carrie Ryanová¨
Série: Les rukou a zubů
Díl v sérii: 2
Nakladatelství: Mladá Fronta||2012
Počet stran: 424
Počet kapitol: 48¨
Anotace: Gábi vede klidný život v bezpečí svého městečka u moře, za hradbou. Nechává přátele snít o Temném Městě na pobřeží a sama vše jen pozoruje z majáku. Nic jiného než domov nikdy nepoznala. Nic jiného ke štěstí ani nepotřebuje. Ale život po Návratu nemůže být bezpečný. Existují nebezpečí, která ani hradba nezastaví. Gabrielina matka si myslela, že svá tajemství nechala v Lese rukou a zubů, ale tajemství v jejich světě nezůstávají pohřbena - stejně jako mrtví. Gabrielin svět se začíná hroutit. Jeden večer za hradbou… Jeden kluk, kterého Gábi znala odjakživa, a jeden zahalený tajemstvím… Jeden okamžik nepozornosti, a půlka Gabrieliny generace je mrtvá, druhá půlka uvězněná. Gábi ví jediné: Jestliže má ještě doufat v budoucnost, musí se postavit lesu z matčiny minulosti.


MŮJ NÁZOR

Tahle knížka mi přišla hodně procítěná, o trochu víc než první díl. Dozvěděli jsme se tady nové informace, kvůli jejichž neznalosti nám první díl připadal divný. Ale teď to bylo všechno úplně skvělé! Hrozně se mi líbí obálka, to zaprvé. Gábi mi přišla na začátku hrozně naivní, ale v průběhu cesty se změnila na dívku podobnou své matce Mary- která její matkou ve skutečnosti nebyla. Opět jsme se setkali s postavami, které v minulém díle Mary opustila- ale Caleb, Jacob, i Cass byli mrtví, a zůstal nám jen Harry...Objevili jsme spoustu nových rodinných pout, která byla v několika případech až děsivá...
A i v tomto díle nebyla nouze o akci. Nečistým se zde říkalo mudo, což je skutečně pozoruhodný název. Popisování jednotlivých hrůzných zážitků mě leckdy až děsilo k smrti. Ale knížku jsem si hrozně oblíbila. Gábin věk se v knize sice neuvádí, ale mám pocit, že jí bylo něco kolem šestnácti let, odhadla jsem si to podle věku, ve kterém byla Mary v prvním díle. A potom Catcher! Na začátku vypadal, že by s Gábi zůstat mohl, ale poté co se stal imunním...na konci dílu s ním Gábi utíká před verbíři po rozpadlém mostě- tady už to byl zase Catcher. Ale v průběhu knihy měnil náladu, a byl až moc temný, v některých chvilkách. A pak Elias. Tajemný, záhadný, s nevyřešenou minulostí. Nakonec se dal s Gábi dohromady- a autorce za to jen dávám body navíc! Elias je vážně skvělá postava, a na konci jsem málem brečela, když se s ním Gábi loučila. Elias je prostě skvělý.
Na první dvoustech stránkách je Gábi stále ve vesnici, žije na majáku, ve kterém pobývala předtím s matkou, která teď odešla do lesa aby našla svou rodinu, kterou tam tehdy při bouři nechala. A teprve poté utíká do lesa, osvobozuje svou kamarádku Ciru z vězení. Každopádně to ale rozhodně nebylo zdlouhavé. Ani jsem si neuvědomila, že jsem tak daleko..dokud jsem nedočetla poslední stránku.
Zmínila jsem se o Ciře. Ano, Gabrielinina kamarádka, ovšem ke konci ztratí tu sílu bojovat. Catcherova sestra se nakonec nechá proměnit v mudo, protože si myslí, že by mohla být stejně jako Catcher imunní. Ale..není. A tak málem zabije Gábi, když utíkají z opuštěné vesnice, kde vyrůstala Mary.
Kniha je vlastně něco podobného jako první díl- Mary utíkala k oceánu, z lesa, protože jinak by zemřela. Tady Gábi utíká od oceánu do lesa, aby se zachránila. Ale je v tom něco jiného. Gábi mi přišla trošilinku více lepší a propracovanější postavou, než Mary, která tady už byla dospělá...a v první díle trošku odbytá.
Každopádně v knížce nechybí krvelačné závěry kapitol, spoustu zombíků a nemrtvých, spoustu tajemství. A rozhodně vám tuhle hororovou romanci doporučuju!

UKÁZKA

Ranní slunce se propálilo mlhou a údolí se vyčistilo. Ten pohled přemůže všechny ostatní smysly. Není tam žádná řeka, žádná voda. Místo ní se stovky metrů pod námi země zmítá a převaluje. Napřed se mi zdá, že vidím nějaké pole, ale pak začnou vystupovat jednotlivé barvy.
A najednou vím, co to je. Celé údolí je plné mudo, kteří se převalují jako mohutná řeka. Ten zvuk nepatří burácejícímu vodopádu, nýbrž krokům tisíců či milionů nohou. Sténání tisíců či milionů úst. Valí se údolím, je to víc lidí, než jsem kdy v životě spatřila. Víc lidí, než podle mě mohlo na světě vůbec existovat. Vycítili mě, natahují se po mně, ale jsou lapeni v propasti.
Zatnu prsty do plotu. Jako zmámená si horečně přitisknu obličej k rameni. Jako by se všechno ve mně rozpadalo. Zůstala tu jenom slupka mého těla, která zírá na ten výjev.
Vzdouvají se, přelévají se, jsou jako oceán. Jako vlny zmítané smrtí.

HODNOCENÍ
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.pnghttp://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/092/171/7af9166907_92231262_o2.png
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lilliinka lilliinka | E-mail | Web | 21. října 2013 v 15:03 | Reagovat

O tom jsem něco slyšela. Les rukou a zubů to mi něco říká, každopádně podle recenze se ti to asi líbilo. Takže si píšu autorku, abych na to nezapomněla:)
Mimochodem mudo = nečistý to mě připomnělo mudly, kde to vlastně znamenalo to stejné, což je určitě zajímavé, tyhle vymyšlené slovní obraty mě v knihách asi nejvíc baví:)

2 Ami Ami | E-mail | Web | 21. října 2013 v 15:33 | Reagovat

Jo, o téhle knížce jsi mi říkala :-), vážně vypadá skvěle :-) Budu si jí muset přečíst :-D Nejhorší je, že knížky, který bych chtěla číst, tak většina je u nás v knihovně v dospělým oddělení :-D, mám to, ale pech :-)

3 Camilla Camilla | Web | 22. října 2013 v 17:57 | Reagovat

Knížku jsem nečetla, možná na ni někdy přijde řada :D
Pěkná recenze :-)

4 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 22. října 2013 v 19:30 | Reagovat

Vypadá to zajímavě, ale tuhle knihu neznám, ani jsem o ni neslyšela, tak ji snad někdy v knihovně budeme mít.. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama